Skocz do zawartości
Konkurs MCFarma - Minecraft Edycja 1 ×
JailMMA ×

Zablokowane Inna strona Dubaju - ciemne oblicze bogatego kraju


Rekomendowane odpowiedzi

Dubaj - już na samym początku brzmi to bardzo dumnie nie prawda? Pierwsze skojarzeniem jakie nam się nasuwa to ogromne bogactwo, wspaniałe budownictwo oraz super drogie i szybkie samochody. Ale czy na pewno w Dubaju znajdziemy tylko to? Otóż niestety muszę was trochę zmartwić, ponieważ nie wszystko jest tam takie kolorowe jak nam wszystkim się wydaje.

Generalnie Dubaj To najszybciej rozrastające się miasto świata, pełne placów budowy, na których robotnicy gorączkowo wznoszą najwyższe, największe i najgłębsze konstrukcje świata. I nie płaci się tu podatków. Pięćdziesiąt procent dźwigów świata pracuje obecnie w Dubaju przy realizacji projektów wartych 100 mld dolarów - to dwukrotnie więcej niż szacowany przez Bank Światowy koszt odbudowy Iraku i dwa razy tyle co wszystkie zagraniczne inwestycje w Chinach

Dubaj Nocą - JolantaBT - Fotograf Olsztyn, fotografia rodzinna, fotograf  dziecięcy

 

Lśniące wieżowce, sześciopasmowe autostrady i jedyny na świecie siedmiogwiazdkowy hotel, w którym apartament może kosztować nawet 50 tysięcy dolarów za noc, mają jednak swą ciemną stronę. Niedawno ponad 2500 robotników budujących najwyższy wieżowiec świata, wart 800 mln dolarów Burj Dubai przeprowadziło strajk, choć strajkowanie - podobnie jak zakładanie zawiązków zawodowych - jest w emiracie Dubaju nielegalne. Domagając się wypłaty zaległych wynagrodzeń i lepszych warunków bytowych robotnicy wyszli na ulice z zatłoczonych, dusznych noclegowni, gdzie koczują po 25 w jednym pokoju. Przewracali samochody i wybijali szyby. Ich gwałtowne protesty spowodowały szkody w wysokości 2 mln dolarów.

 

Dubaj - ciemna strona luksusu - Fanbook News

 

W wielkim Dubaju można w zasadzie kupić wszystko i wszędzie. Jest tam wiele budowli, mieszkań czy też miejsc, w których za gotówkę możemy kupić co tylko sobie wymarzymy. Ale jest oczywiście jedna rzecz, której w Dubaju nikt z nas nie kupi - jest to obywatelstwo Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Około 80 procent ludności stanowią cudzoziemcy z co najmniej 160 państw. Przybysze nie uzyskają  jednak obywatelstwa bez względu na to, jak długo są w Emiratach. Wizy zaś uzależnione są od pracy i po upłynięciu kontraktu zawsze jest ryzyko, ze zostanie się wyrzuconym z kraju.

Ludność Dubaju – mozaika narodowościowa – grupy etniczne i języki w Dubaju  – emigracja zarobkowa

Najbardziej narażeni na to są robotnicy wznoszący lśniące wieżowce Dubaju. W ubiegłym roku trzydziestu dziewięciu zginęło w wypadkach na budowach. Kolejnych 84 popełniło samobójstwo. Przeciętne wynagrodzenie niewykwalifikowanego robotnika wynosi około czterech  dolarów dziennie i to wystarcza, by przyciągnąć biedotę z Indii, Pakistanu, Sri Lanki czy Bangladeszu. Ci, którzy dostaną pracę, muszą wziąć kredyty - często na horrendalny procent - aby opłacić podróż. Po przyjeździe do Dubaju ich paszporty są konfiskowane, by nie mogli uciec w czasie trwania kontraktu

 

 

Ostatnio zaczęły wypływać na światło dzienne szczegóły ciągłego naruszania praw pracowniczych przez firmy. Często przestają płacić zatrudnionym już na kilka miesięcy przed upływem kontraktu, a kiedy ci domagają się należnego wynagrodzenia, są natychmiast wyrzucani z pracy.

Chcąc odgrywać poważniejszą rolę w świecie biznesu, Dubaj prowadzi negocjacje ze Światową Organizacją Handlu, to jednak wymaga oczyszczenia kartoteki. Policja i ministerstwo pracy uruchomiły więc gorącą linię dla zagranicznych robotników skarżących się na pracodawców. W fabrykach i miejscach pracy pojawiają się urzędnicy państwowi, by wysłuchać zażaleń i czasami zlecają firmom naprawienie niesprawiedliwości.

Zjednoczone Emiraty Arabskie: 7 atrakcji i cudów architektonicznych Dubaju  i Abu Zabi - Radio ZET

 

Dochodzi tam często do serii demonstracji robotników, którzy wyrażają swoje niezadowolenie z powodu nieterminowych płatności i braku odpowiednich warunków.  Jak sami widzicie nie wszystko złoto co się świeci. Każdy z nas żyje w przekonaniu, że Emiraty Arabskie to sam luksus i kraj mlekiem i miodem płynący. Jednak jeśli zagłębimy się trochę bardziej w zakamarki samego kraju to znajdziemy to co prawdopodobnie jest w każdym państwie - czyli wykorzystywanie pracowników w każdy możliwy sposób. Warto tutaj dodać, że tyczy się to również samochodów czy też części do samochodów. Istnieją tutaj tak zwane czarne rynki na których pseudo handlarze sprzedają w obskurnych garażach części do różnego rodzaju samochodów. Warto tutaj nadmienić, że często też w takich placówkach wyrabiane są tzw. samoróbki - z kilku części tworzy się jedną, a następnie sprzedaje byle komu aby tylko zarobić. Nawet w tak wielkim kraju zdarzają się ogromne machlojki :)

Niezły okaz! - o2 - Serce Internetu

 


Na dzisiaj to tyle co dla was przygotowałem. Mam nadzieję, że artykuł wam się spodoba jak i to co starałem się wam przekazać. Nie jestem jeszcze aż tak dobry w pisaniu takich rzeczy ale myślę, że powoli dojdę do perfekcji. A tym czasem miłego czytania wam życzę :) 

 

Źródła : Onet.pl, Google grafika, addicted to passion.

 

9U61ktU.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mrs.Fuksiara

Jak dla mnie super wszystko opisane :x Przyjemnie się czyta całość, fajne informację, widać, że się przykładasz do tego co robisz :> Oby tak dalej! Interpunkcja na wysokim poziomie, czasem brakuje Ci znaków, ale nie każdy jest idealny, też zapominam :D 
Delikatnie kolory źle dobrane i gdzieniegdzie masz gruby tekst, a później chudy. Obierz sobie zawsze w artykule jeden system. Np. Ważniejsze rzeczy pogrubiasz bądź zmieniasz kolorek :x 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetna praca, poszedł plusik w Twoją stronę! :D 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie