Skocz do zawartości

Zablokowane Obchody 72-ej rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego.


ShadoOw

Rekomendowane odpowiedzi

O 17, w godz. "W", o której 72 lata temu wybuchło powstanie warszawskie w stolicy zabrzmiał dźwięk syren, w hołdzie uczestnikom zrywu. Na minutę na ulicach przystanęli przechodnie, zatrzymały się samochody, tramwaje, autobusy.


 


6e3ua1.jpg


 


 


W godzinę "W" włączono na minutę syreny alarmowe miejskiego i wojewódzkiego systemu alarmowania. Dodatkowo uruchomiono syreny ręczne na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. O to, aby jak co roku 1 sierpnia, w godzinę "W" warszawiacy uczcili minutą ciszy pamięć o zrywie apelowali przedstawiciele Związku Powstańców Warszawskich, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej oraz władze stolicy.


 


Bez incydentów:


 


O godzinie 17.00 syreny, które zawyły w całym mieście, rozbrzmiały również przed pomnikiem Gloria Victis. Zgromadzeni stali na baczność, następnie minutą ciszy uczcili pamięć powstańców. Odegrano Mazurka Dąbrowskiego.

 

Przed uroczystością lektor poprosił zebranych o skupienie w czasie uroczystości. - Jak co roku zebraliśmy się pod pomnikiem Gloria Victis wśród grobów powstańców warszawskich - państwa przyjaciół i kolegów. Zebraliśmy się tu, aby złożyć hołd poległym, przywołać ich pamięć i przekazać naszym dzieciom i wnukom wartości, za które walczyli państwo razem z nimi, za które oni zapłacili najwyższą cenę - cenę życia. Pochylmy się nad ich grobami w ciszy i zadumie, przekażmy pamięć o tamtych bohaterskich dniach i ludziach tym, którzy przyjdą po nas. Bo póki pamięć trwa, oni żyć będą - mówił lektor. W czasie uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach w poprzednich latach dochodziło do incydentów - wchodzących polityków część zgromadzonych witała oklaskami lub buczeniem. W tym roku odbyło się bez incydentów.

 


 


jttbaf.jpg


 


Godzina "W" była formalnym początkiem zrywu. Powstanie warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 roku do walki w stolicy przystąpiło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni, trwało ponad dwa miesiące.

 

W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wynosiły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono z miasta, które po powstaniu zostało niemal całkowicie spalone i zburzone.

 

Szczegółowy program obchodów:

 


 

2–5 sierpnia


godz. 20.00, 20.45, 21.30 – gdzie ty idziesz dziewczynko, reż. Agnieszka Glińska

Sala pod Liberatorem, Muzeum Powstania Warszawskiego



 


5 sierpnia (piątek)


godz. 19.00 – Marsz Pamięci – uroczyste przejście w kierunku cmentarza Powstańców Warszawskich upamiętniające mieszkańców Warszawy, którzy zginęli podczas Powstania Warszawskiego. Marsz przejdzie ulicami Woli w kierunku parku Powstańców Warszawy i wystawy „Zachowajmy ich w pamięci”

Skwer Pamięci w rozwidleniu ul. Leszno i al. Solidarności


 


6 sierpnia (sobota)


godz. 15.00 – „Twoja Klisza z Powstania – "POZA KADREM” – 10. edycja fotograficznej gry miejskiej prowadzonej na terenie Śródmieścia Południowego – warszawskiej dzielnicy, która najdłużej opierała się atakom wroga. Większość punktów zostanie zorganizowana w oryginalnych lokalizacjach wydarzeń z sierpnia i września 1944 roku




 


Zakończenie Marszu Pamięci i zapalenie symbolicznych zniczy w miejscu wystawy upamiętniającej mieszkańców stolicy, którzy zginęli i zaginęli podczas Powstania Warszawskiego


Park Powstańców Warszawy



 

Uczczenie  Obchodów 72-ej rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego!

 


Żródło: www.1994.pl / Również coś ode Mnie.


     

 

 

 

                                             giphy.gif

                                             giphy (2).gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dobry artykuł, mimo że pisany na szybko :)

Dobrze dobrane kolory, dzięki którym jeszcze lepiej się czytało, podstawowe informacje są, aczkolwiek wiem, że jeśli poświęcił byś więcej czasu było by jeszcze lepiej :)

Oczywiście + leci.

 

01.08.1944r. Pamiętamy!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy później...
  • 1 miesiąc później...

 

Wiadomość automatyczna

 

Temat został przeniesiony z

"Strefa TwórczaRedakcja CSowiczeArchiwum"

do

"Archiwum ForumTematy Archiwalne".

46eb1ed9cbe7d5fa853e8ae5bd972479.gif

Przeczytaj Regulamin!

arrow_state_grey_right.png

Odwiedź mnie!

arrow_state_grey_right.png

W razie problemów, napisz do mnie!

arrow_state_grey_right.png

Zobacz moją galerię!

arrow_state_grey_right.png

Reklamuj naszą sieć innym!

arrow_state_grey_right.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie