Skocz do zawartości
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Jak naprawić problem gubienia pakietów


drenn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

9jw4qo31xi931.jpg

 

Znasz to uczucie gdy opóźnienie w grze sięga nagle 500 milisekund po czym, wraca do normy? Albo gdy łapiesz kilkusekundowego laga lub gra całkiem zrywa połączenie? Problem ten nierzadko nawiedza osoby korzystające z sieci Wi-Fi, ale nie tylko. Jeśli występuje on też u Ciebie to bardzo prawdopodobne iż gdzieś po drodze sygnał gubi pakiety z danymi, przez co nie docierają one na miejsce. Brak danych to brak reakcji sprzętu, co rodzi chwilowy przestój.

 

W sieci jest mnóstwo poradników jak temu zaradzić, jednak większość z nich skupia się na podjęciu podstawowych kroków, a są nimi:

1. Sprawdzenie czy zapora lub antywirus w jakiś sposób nie opóźniają działania aplikacji.

2. Ponowne uruchomienie routera.

3. Jeśli to możliwe- podłączenie internetu poprzez kabel.

4. Wymiana routera na nowy, jeśli używamy sieci bezprzewodowej.

5. Zmiana dostawcy internetu.

 

Są to ogólnikowe porady, które czasem mogą pomóc, ale zwykle tego nie robią.

 

Przede wszystkim na samym początku należy stwierdzić czy rzeczywiście nasza sieć gdzieś po drodze gubi pakiety danych. W tym celu najlepiej posłużyć się systemowym wierszem poleceń. W wyszukiwarce wpisujemy CMD lub wiersz poleceń i go otwieramy. Ukaże się na nam okno tekstowe z czarnym tłem w którym musisz wpisać komendę "ping". Następnie najlepiej dodaj do tego ilość mierzonych pakietów za pomocą komendy -n, najlepszą opcją będzie liczba 100 aby wynik był miarodajny. Na końcu wpisz dowolne IP lub adres dowolnej strony np. google.pl. 

Ostatecznie komenda powinna wyglądać tak: ping -n 100 google.pl lub ping -n 100 142.250.203.195. Ale możesz do tego celu użyć dowolnego adresu.

 

Odczekaj aż wszystkie pakiety zostaną przesłane po czym sprawdź końcowy wynik. Jeśli wszystko jest dobrze to uzyskasz wynik 0% loss, tak jak na zrzucie ekranu poniżej.

JHCrxCU.png?1

 

Jeśli gdziekolwiek zgubił się pakiet to w jednej z linijek będzie widniała informacja Request timed out. zaś na dole zobaczymy ilość pakietów wysłanych oraz ilość zgubionych z przeliczeniem tego na %. Tak więc w przypadku gubienia pakietów twój wiersz poleceń może wyglądać następująco:

 

ping-status.jpg

 

Co zrobić z tym fantem? Jest kilka sposobów. 

 

ZMIANA DNS

 

Czasem bywa tak iż serwer DNS usługodawcy internetowego jest kiepski, co może prowadzić do problemów. Jeśli ten nie zablokował możliwości jego zmiany, a rzadko się to robi, to jesteśmy w domu i możemy własnoręcznie zmienić adres DNS na bardziej wydajny.

Należy wejść w ustawienia i tam odszukać opcję sieć i internet, a następnie właściwości. Zależnie od systemu, wygląda to nieco inaczej, ja korzystam z Windows 11, więc w moim przypadku wygląda to następująco:

aui9rMi.png

 

Teraz odszukaj opcję związaną z przypisywaniem DNS i zmień jego ustawienie z automatycznego na ręczne i zaznacz opcję IPv4, pokażą się wtedy pola w których wpiszesz adres DNS. Najbardziej popularnym adresem jest ten udostępniany przez Google 8.8.8.8 / 8.8.4.4 Jeśli jednak szukasz czegoś innego to w sieci znajdziesz również inne zaufane adresy DNS.

Po uzupełnieniu wszystkiego twoje okienko powinno wyglądać następująco:

2oSvTa1.png

 

Pozostaje już tylko wypróbować czy gra śmiga jak należy. Gdyby jednak i to nie przyniosło oczekiwanego efektu to możesz spróbować innej metody.

 

ZMIANA USTAWIEŃ KARTY SIECIOWEJ

 

Aby to zrobić najlepiej udać się do panelu sterowania i tam odszukać \Sieć i Internet\Połączenia sieciowe lub \Sieć i Internet\Centrum sieci i udostępniania. W tym miejscu powinnyśmy odnaleźć nasze połączenie internetowe. Na ikonie tego połączenia klikamy prawym przyciskiem myszy i wybieramy właściwości, a następnie szukamy przycisku "konfiguruj".

BUGAYtS.png

To otworzy okno właściwości Twojej karty sieciowej w którym to musisz wybrać na samej jego górze wybrać opcję Zawansowane.

 

62oIBE8.png

 

Przed Tobą ukaże się ogrom opcji. Przybliżę Ci kilka, które mogą pomóc. 

 

 • Moc transmisji- Jeśli router jest blisko, to ustawić niższą wartość, co zmniejszy zasięg i poprawi jakość sygnału. Gdy punkt dostępu jest dalej to wybrać wyższą wartość co zwiększy zasięg karty.
 • Tryb bezprzewodowy- b/g jest to najczęściej spotykany typ, aczkolwiek najlepiej eksperymwntować z każdym przy pomocy speed testu i wiersza poleceń. Chyba, że karta i router obsługują standard n, wtedy wybrać należy opcję, która to uwzględnia.
 • Agresywność mobilności- Tutaj należy uważać. Jeśli twój sprzęt jest ciągle w tym samym miejscu i korzystasz z jednego punktu dostępowego to ustaw na brak mobilności. Jeśli jednak masz więcej niż jeden router lub gdzieś jest podłączony wzmacniacz sygnału, a ty czasem przenosisz komputer to ustaw na najwyższą wartość, dzięki czemu karta będzie się sama przełączać między routerami na ten, który obecnie zapewnia najlepszy sygnał.
 • Tryb 802.11n- Opcja z którą również należy uważać. Niektóre starsze karty sieciowe mogą kiepsko obsługiwać standard 802.11n, przez co sygnał jest niestabilny. Wyłączenie tej opcji może w tym pomóc, należy jednak pamiętać, że może to spowodować spadek prędkości łącza, aczkolwiek na pewno poprawi to jego stabilność. Jeśli jednak wiesz, że twoja karta i router obsługują standard n to pozostaw opcję włączoną aby nie spowalniać łącza.
 • Przyspieszenie przepustowości- opcja zalecana gdy korzystamy tylko z jednego urządzenia. Poprawia jakość sygnału naszego urządzenia, jednak kosztem jakości dla innych urządzeń, które są podłączone do sieci.
 •  Zezwalaj komputerowi na wyłączanie tego urządzenia w celu oszczędzania energii- rzecz jasna ta opcja musi być wyłączona.
 • Ochrona trybu mieszanego- najlepiej ustawić na Włączony RTS/CTS.
 • Brak tolerancji dla kanału 40MHz- wyłączyć, niepotrzebnie zużywa zasoby.
 • Pasmo preferowane- Jeśli twoja karta sieciowa i router obsługują pasmo 5,2 GHz to wybrać właśnie takie pasmo.
 • Oszczędzanie energii- Wszelkie opcje związane z oszczędzaniem energii należy wyłączyć.

 

ZMIANA KANAŁU

 

Mieszkańcy domów raczej nie powinni mieć tu problemów, ale osoby z bloków mieszkalnych już tak. Gdy w bliskim otoczeniu znajduje się kilka sieci to mogą one nakładać się na siebie nawzajem,  co może powodować zakłócenia.

Warto więc sprawdzić jak to wygląda w naszym przypadku. Do tego celu służą różne aplikacje, np. ja korzystam z Wifi analyzer, dostępną na smartfony. Jest darmowa i prosta w obsłudze. 

 

uJRNyas.jpeg

 

Jak widać na wykresie kanały od 1 do 4 są wolne i to właśnie na te najlepiej będzie przenieść naszą sieć. Gdy zajęte są wszystkie to po prostu wybieramy kanał najmniej obłożony innymi sieciami. Ogólnie kanał pierwszy zazwyczaj jest najlepszym wyborem, ponieważ jest rzadko używany. 

 

Aby zmienić kanał musisz wejść w ustawienia routera, w tym celu należy wpisać odpowiedni adres w przeglądarce. Jeśli go nie znamy to z pomocą przyjdzie instrukcja obsługi lub wiersz poleceń.

Wpisujemy w nim komendę ipconfig, w polu Default Gateway ukaże się adres IP, który należy wpisać w przeglądarce. Zaloguj się w panelu admina (domyślne hasło i login do większości routerów to admin) i odszukaj ustawienia WiFi dotyczące kanałów i wybierz najbardziej odpowiedni dla siebie.

 

285195_zmiana_kanalu_wifi_png_80_resize_

 

To wszystko być może nie zlikwiduje Twoich problemów w 100%, lecz powinno poprawić je do tego stopnia iż przestaną być irytujące. 

3529a4c6cfce5.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • drenn poleca ten temat

Zapomniałeś wspomnieć o jeszcze jednej metodzie, a mianowicie wyłączyć i włączyć router ponownie :kekw: Kozak poradnik :pepesila:
Ajjj przepraszam, rzeczywiście jest wspominka o tym :kekw: 

Edytowane przez Ringo

xd.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 minut temu, Ringo napisał:

Zapomniałeś wspomnieć o jeszcze jednej metodzie, a mianowicie wyłączyć i włączyć router ponownie :kekw: Kozak poradnik :pepesila:

Nie zapomniałem xD

3529a4c6cfce5.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Właściciel
55 minut temu, Ringo napisał:

Zapomniałeś wspomnieć o jeszcze jednej metodzie, a mianowicie wyłączyć i włączyć router ponownie :kekw: Kozak poradnik :pepesila:
Ajjj przepraszam, rzeczywiście jest wspominka o tym :kekw: 

 

To jest pierwszy sposób prawdziwego informatyka, a potem dopiero szukanie czegoś innego :D

ONLY AWP 128TR:  awp.csowicze.pl

b_350_20_0fac0c_15870d_ffffff_000000.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Junior Admin

Przydatny poradnik. Myślę, że można by go nawet gdzieś podpiąć 

image.png

b_350_20_5a6c3e_383f2d_d2e1b5_2e3226.png

spacer.png

Precyzja odpowiedzi zależy od precyzji zadanego pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • drenn przypiął ten temat
 • 5 tygodni później...

Jeśli chcesz dodać odpowiedź, zaloguj się lub zarejestruj nowe konto

Jedynie zarejestrowani użytkownicy mogą komentować zawartość tej strony.

Zarejestruj nowe konto

Załóż nowe konto. To bardzo proste!

Zarejestruj się

Zaloguj się

Posiadasz już konto? Zaloguj się poniżej.

Zaloguj się
 Udostępnij

Powiadomienie o plikach cookie