Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Zablokowane Podróż dookoła świata [#10] - PORTUGALIA


ZwartWapen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

dookola.png
Poznajmy bliżej Portugalię!
W skrócie!

 

POŁOŻENIE

Kingdom_of_Portugal_(1890).svg.png

 

FLAGA

flaga-portugalia.jpg

 

STOLICA

Lizbona
lizbona.png

 

LUDNOŚĆ

10,31 miliona (2020)

 

POWIERZCHNIA

92 212 km²

 

HYMN

 

JĘZYK

Portugalski

 

WALUTA

Euro_symbol_svg.png.ab36fee281200327c8b5a6c7468ecf5d.png

 

GŁOWA PAŃSTWA

Marcelo_Rebelo_de_Sousa_Rio2016.png
 

Marcelo Nuno Duarte Rebelo de Sousa 
Polityk, prawnik, nauczyciel akademicki, dziennikarz i komentator polityczny, członek konstytuanty, minister, w latach 1996–1999 przewodniczący Partii Socjaldemokratycznej, od 2016 prezydent Portugalii.

 

KLIMAT
Portugalia leży w południowo-wschodniej części Europy, co oznacza, że znajduje się w strefie klimatu śródziemnomorskiego. Jest to klimat łagodny i przyjemny, charakteryzujący się gorącymi i suchymi latami oraz wilgotnymi zimami.

 

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY

18 dystryktów oraz 2 regiony autonomiczne.

portugalia-administracyjna-mapa-70934311.jpg

 

USTRÓJ POLITYCZNY 
Zgodnie z konstytucją z 1976  Portugalia jest republiką. Władzę ustawodawczą sprawuje jednoizbowy parlament - Zgromadzenie Republiki (180 - 230 członków), wyłaniany w wyborach powszechnych, bezpośrednich i równych, według systemu proporcjonalnego, w głosowaniu tajnym.. Do jego kompetencji należy przede wszystkim uchwalanie ustaw, statutów regionów i budżetu Portugalii oraz kontrola działalności rządu i administracji.Władza wykonawcza należy do rządu. Prezydent — uwzględniając wynik wyborów do parlamentu — powołuje premiera, a na jego wniosek — ministrów. Wymiar sprawiedliwości sprawują niezawisłe sądy (m.in.: Najwyższy Trybunał Sprawiedliwości, Najwyższy Trybunał Administracyjny, Trybunał Obrachunkowy. Azory i Madera są regionami autonomicznymi; każdy z nich ma własny statut i organa władzy (zgromadzenie ustawodawcze i rząd o kompetencjach wewnętrznych)

 

CIEKAWOSTKI

 

Most?
W Portugalii zbudowano najdłuższy most w Europie. Znajduje się na obrzeżach Lizbony nad rzeką Tag i ma długość 17 km.

 

Księgarnia?

W Lizbonie znajduje się najstarsza księgarnia na świecie założona w 1732 roku.

 

Surfuj?
Portugalia jest jednym z najpopularniejszych miejsc na świecie odnośnie surfowania. Można tutaj surfować 364 dni w roku.

 

Korek?
Dąb korkowy pochodzi z Portugalii. Ze względu na różnorodne zastosowania, kraj ten jest największym producentem wyrobów z korka na świecie.

 

Obiekty?
W Portugalii znajduje się 15 obiektów światowego dziedzictwa UNESCO (na 8. miejscu w Europie i 17. miejscu na świecie). Każdego roku kraj odwiedza ponad 13 milionów turystów.


Parkowanie?
 Samochody parkowane są najczęściej tyłem – bo tak według tubylców jest szybciej i wygodniej.

Masło? 
W sklepach najczęściej sprzedawane jest słone masło, a to bez dodatku soli jest mniej popularne (uwaga na zakup tych smarowideł jako składników do słodkich wypieków).

 

TRADYCJE 


Łap byka za rogi! - corrida lub tourada, jest to kontrowersyjny i niezwykle barwny pojedynek między człowiekiem i zwierzęciem. Corridy zazwyczaj odbywają się w czwartki i niedziele w sezonie trwającym od niedzieli wielkanocnej do października. Większość walk ma miejsce w regionie Ribatejo, gdzie hoduje się najwięcej byków.

Boże narodzenie - to jedno z najważniejszych świąt w Portugali. Pamiętajmy też o specjalnym posiłku Consoada.

 

Odpoczynek -  istnieje tradycja sjesty, która pozwala odpocząć podczas upału. W trakcie sjesty, czyli w porze obiadowej większość sklepów, muzeów i urzędów pocztowych jest nieczynna. Portugalczycy życie towarzyskie rozpoczynają wieczorami. Wówczas wielu mieszkańców wybiera się na wieczorny spacer z rodziną po mieście.
 

ZNANE PORTUGALSKIE OSOBY
5d73ece94ace5.jpg
Cristiano Ronaldo dos Santos Aveiro 
portugalski piłkarz, występujący na pozycji napastnika w angielskim klubie Manchester United oraz w reprezentacji Portugalii, której jest kapitanem.

 

0007TFKUHYF7SEKP-C122-F4.jpg

José Mário dos Santos Félix Mourinho 

portugalski trener, piłkarz.

 

Vasco da Gama – portugalski odkrywca, który jako pierwszy dotarł drogą morską z Europy do Indii,
Ferdynand Magellan – portugalski żeglarz, który jako pierwszy opłynął dookoła kulę ziemską,
Henryk Żeglarz – patron odkryć geograficznych, który tak naprawdę nigdy nie pływał na statkach,
Pedro Álvares Cabral – portugalski odkrywca Brazylii,
Bartolomeu Dias – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei.


PRZYSMAKI
 

ZUPA CALDO CERDE

Smaki-Portugalii-Portugali-Top-10-Typowe-Dania-i-Potrawy-Portugalskie-Czego-Spróbować-w-Lizbonie-Porto-Algarve-Charakterystyczne-Jedzenie-Kuchnia-Portugalska-Kulinarny-Polski-Przewodnik-Polecane-00014.webp

W skład zupy Caldo Verde wchodzą ziemniaki, które są zblenderowane, a do tego dodaje się cienko poszatkowaną kapustę galicyjską (odmiana kapusty warzywnej, która jest bardzo popularna w Portugalii, a która przypomina jarmuż i kapustę pastewną), plasterki kiełbasy chourico. Do tego oliwa, sól, pieprz, czosnek. Zupa Caldo Verde często podawana jest z chlebem kukurydzianym (broa).

 

PASZTECIKI Z DORSZA

Smaki-Portugalii-Portugali-Top-10-Typowe-Dania-i-Potrawy-Portugalskie-Czego-Spróbować-w-Lizbonie-Porto-Algarve-Charakterystyczne-Jedzenie-Kuchnia-Portugalska-Kulinarny-Polski-Przewodnik-Polecane-00015.webp

 

PORTUGALSKIE BABECZKI BUDYNIOWE

Smaki-Portugalii-Portugali-Top-10-Typowe-Dania-i-Potrawy-Portugalskie-Czego-Spróbować-w-Lizbonie-Porto-Algarve-Charakterystyczne-Jedzenie-Kuchnia-Portugalska-Kulinarny-Polski-Przewodnik-Polecane-00011.webp

 

MAŁŻE GOTOWANE W BIAŁYM WINIE

Smaki-Portugalii-Portugali-Top-10-Typowe-Dania-i-Potrawy-Portugalskie-Czego-Spróbować-w-Lizbonie-Porto-Algarve-Charakterystyczne-Jedzenie-Kuchnia-Portugalska-Kulinarny-Polski-Przewodnik-Polecane-00010.webpMUZYKA 
Fado - 
to portugalska muzyka narodowa. Ccharakteryzuje się smutnymi melodiami i tekstami, często o morzu czy życiu ubogich.
Historia muzyki
Utwory


FILM

Najlepsze zestawienie.

 

/wikipedia, portugols, swiatksiazka, ciekawiswiata, fascynujaceciekawostki

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Luvvka poleca ten temat
  • LopeZ usunął z polecanych i zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

Powiadomienie o plikach cookie