Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Zablokowane Proteza z zabawki


drenn
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Użytkownik Miesiąca

Wyobraź sobie, że masz syna, który nie posiada dłoni i w miejscu przedramienia ma jeden zdeformowany palec. To teraz Wyobraź sobie, że pewnego dnia ten syn przychodzi do ciebie z czymś w rodzaju rękawicy z klocków i zaczyna robić pompki...

 

Ale może od początku. Poznaj Davida Aguilara z Andory (pseudonim Hand Solo), który cierpi na zespół Polanda. Jest to bardzo rzadkia choroba, która powoduje częściowy lub całkowity zanik mięśni jednej ze stron ciała. Często doprowadza też do deformacji lub braku kończyń.

David miał szczęście, ponieważ choroba dotknęła jedynie jego prawej ręki, gdzie zamiast dłoni na przedramieniu posiada on jeden zdeformowany palec.

 

Będąc jeszcze kilkulatkiem postanowił zrealizować marzenie o byciu "normalnym" poprzez swoje hobby- klocki lego. Tworzył z nich prowizoryczne protezy, które poza wyglądem niczego nie dawały. 

Jednak mając 18 lat zabrał się do tego na poważnie i przy użyciu Lego Technic w tydzień stworzył MK-1, pierwszą funkcjonalną protezę, która pozwalała przywrócić częściową sprawność ramienia. David mógł wreszcie swoim zdeformowanym ramieniem uścisnąć komuś dłoń, zrobić pompki czy zwyczajnie chwycić kubek i się napić.

 

Kolejne modele David budował coraz dokładniej i szybciej, druga proteza zajęła mu dwa dni, trzecia 10 godzin. Co ważne korzysta z programu Lego Studio w którym tworzy wirtualne projekty 3D, dzięki czemu później może zamówić konkretne klocki pod swój projekt.

W sieci można zobaczyć film w którym Hand Solo objaśnia zasadę działania protezy MK-V i udostępnia instrukcję jej wykonania.

 

Świat szybko dowiedział się o jego talencie, David został wpisany do Księgi Rekordów Guinnessa jako "pierwszy człowiek, który stworzył protezę z klocków lego". Zaproszono go również do programu Lego Masters we Francji, który ten wygrał.

 

Ale to nie wszystko. Ośmioletni Beknur to dziecko, które również zostało dotknięte zespołem Polanda, jednak w jego przypadku jest gorzej, ponieważ chłopak nie posiada ramion, a jego nogi są zbyt krótkie. Lekarze uznali jego przypadek za beznadziejny i odmówili stworzenia protez dla niego. Zdesperowana matka skontaktowała się z Daviden prosząc o pomoc, a ten podjął próbę stworzenie prostej protezy dla chłopca, by dać mu chociaż namiastkę samodzielności.

 

Obecnie Hand Solo studiuje bioinżynierię i w przyszłości planuje zająć się tworzeniem tanich protez, dostępnych dla każdego, kto tego potrzebuje.

Darmowy hosting zdjęć i obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

Powiadomienie o plikach cookie