Skocz do zawartości
×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Zablokowane [Artykuł] Informatyka


LopeZ
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

informatyka.png

Czym jest informatyka?

Informatyka to dziedzina nauk ścisłych, która głównie zajmuje się przetwarzaniem informacji. Informatyka obejmuje teorie informatyczne, budowanie systemów informatycznych oraz wykorzystywanie ich na szeroką skalę.

 

Czym zajmuje się informatyka?

Informatyka zajmuje się tworzeniem teorii związanych z przetwarzaniem informacji i późniejszych ich wykorzystaniem w przemyśle, nauce i rozwoju technologii. W obecnym czasie informatycy skupiają się na stworzeniu sztucznej inteligencji, która miałaby przypominać człowieka.

 

Historia informatyki

Odkąd pamięć sięga ludzie próbowali automatyzować liczenie. Zatem początki informatyki teoretycznej sięgają powstania pierwszych algorytmów (czyli procedur przetwarzania informacji), zaś informatyki praktycznej powstania pierwszych urządzeń wspomagających obliczenia. Pierwszy znany algorytm wymyślił wielki grecki matematyk i filozof Euklides. Chodzi o algorytm znajdowania największego wspólnego dzielnika dwóch liczb naturalnych. Za twórcę pierwszej mechanicznej maszyny liczącej uznaje się Wilhelma Schickarda (1592-1635). Kolejny milowy krok wykonał wielki matematyk Gottfried Wilhelm Leibniz (1646-1716), który opracował podstawy systemu dwójkowego. W 1944 roku IBM buduję pierwszy kalkulator elektromechaniczny. Programowanie kalkulatora polegało na odpowiednim łączeniu przewodami gniazd w tablicy sterującej. Dane wprowadzane były za pomocą dziurkowanych kart, wyniki wyprowadzano na taśmę perforowaną lub drukowano za pomocą elektrycznych maszyn do pisania. Ów kalkulator, o nazwie MARK I, liczył sobie 17 metrów długości i 3 metry wysokości. Wreszcie w 1942 naukowcy amerykańscy budują pierwsze urządzenie zasługujące na nazwę komputera. Jest to ENIAC (ang. Electronic Numerical Integrator And Computer). Jest to pierwsza maszyna w której zastosowano wyłącznie elementy elektroniczne (lampy elektronowe). Jego długość wynosiła 15 metrów, a szerokość 9. Maluch ten ważył 30 ton i składał się z około 18000 lamp elektronowych. Pierwszą maszyną cyfrową, która była przeznaczona do zastosowań cywilnych był komputer UNIVAC. Program na nim uruchomiony przewidział zwycięstwo Eisenhowera w wyborach prezydenckich w 1952 roku. Milowym krokiem w rozwoju komputerów było powstanie komputerów osobistych. Pierwszym komputerem osobistym był Altair wyprodukowany w 1975 roku przez firmę MITS. Altair posiadał 8-bitowy procesor Intel 8080 i 256 bajtów pamięci (tak, tak, bajtów), nie miał ani klawiatury, ani monitora, ani jakiegokolwiek napędu. Znany nam wszystkim Bill Gates napisał dla niego język BASIC (ang. Beginner's All Purpose Symbolic Instruction Code). Altair zyskał ogromną popularność i był prekursorem całej serii komputerów ośmiobitowych. Praktycznie wszystkie komputery ośmiobitowe działały pod kontrolą systemu operacyjnego nazywanego CP/M (ang. Control Program/Monitor lub Control Program for Microcomputer), wyprodukowanego przez firmę Digital Research. Jednak absolutnym przełomem w historii komputerów, którego konsekwencje widoczne są po dziś dzień było powstanie w 1980 roku komputera IMB PC.

 

Podział informatyki na główne specjalizacje

Możemy wymienić 6 głównych specjalizacji:

 1. Administrator bazy danych
 2. Administrator sieci informatycznej
 3. Administrator systemów komputerowych
 4. Programista
 5. Teleinformatyk
 6. Webmaster

 

Historia internetu

 • 1967 - Uruchomienie pierwszego węzła sieci na uniwersytecie w Los Angeles. Wtedy odbyło się pierwsze zdalne logowanie. Grupa ludzi skupiona przy odległym terminalu wpisywała kolejne litery a druga grupa obserwowała monitor dołączony do hosta.
 • 1969 - Do sieci dołączono trzy kolejne węzły – jeden w stanie Utah i dwa w Kalifornii. Sieć przyjmuje oficjalna nazwę ARPANET (komputery miały 12 KB pamięci operacyjnej. Osiągnięto szybkość transferu 50 kbps).
 • 1971 - Wprowadzenie systemu poczty elektronicznej i opracowanie protokołów FTP i telnet. W sieci pracują już 23 serwery. Larry Roberts przeprowadza publiczną demonstrację sieci.
 • 1973 - Pierwsze międzynarodowe połączenie Anglią - Norwegia.
 • 1974 - Po raz pierwszy pojawia się słowo "Internet", w opracowaniu badawczym dotyczącym protokołu TCP, napisanym przez Vintona Cerfa. W uznaniu za tą i inne zasługi Cerf znany jest jako "ojciec Internetu".
 • 1980 - Sieć osiąga liczbę ~400 serwerów i ok. 10 tys. użytkowników.
 • 1984 - Na potrzeby Internetu opracowano hierarchiczny system unikatowych nazw domenowych i protokołów DNS (Domain Name System). Od tej pory każda domena adresowa musi być zarejestrowana na jednym z tzw. name serwers (serwerów nazw).
 • 1985 - William Gibson wydaje powieść s.f. "Neuromancer", w której po raz pierwszy pada słowo "cyberprzestrzeń". Powstaje też wtedy pierwsza domena komercyjna (adres zakończony na ".com"). Założyła ja firma Symbolics, producent sprzętu i oprogramowania. Swoją działalność rozpoczyna też America OnLine (AOL), obecnie największy komercyjny usługodawca internetowy na świecie.
 • 1989 - Liczba serwerów w Internecie przekracza 100 000. Ilość hostów jest tak duża, że poważnym problemem staje się znalezienie zadanych informacji. Remedium na to staje się pierwszy katalog zasobów sieciowych ARCHIE - program przeglądał znane serwery FTP i tworzył indeks ich zawartości z możliwością wyszukiwania plików.
 • 1990 - Tim Berners-Lee wpada na pomysł powiązania ze sobą dokumentów znajdujących się na serwerach WWW przy pomocy łączy hipertekstowych, co umożliwiło połączenie tekstu, grafiki oraz dźwięku. W 1991 roku stworzył on pierwszą przeglądarkę tekstową do www.
 • 1994 - Marc Andreessen wraz z zespołem NCSA (National Center for Supercomputing Applications) tworzą Mosaic - pierwszą przeglądarkę graficzna do odczytywania stron www. W sieci pojawia się strona internetowa Białego Domu. Pierwsza międzynarodowa konferencja poświęcona www ("Woodstock of the Web"), odbyła się w 1994 roku w instytucie CERN i zainteresowała ponad 600 potencjalnych uczestników, jednakże tylko 400 osób mogło wziąć w niej udział. Od tego samego roku można przez Internet słuchać radia oraz zamówić pizzę z Pizza Hut, w sieci pojawia się także pierwszy bank.

 

Programowanie

Programowanie jest to proces tworzenia programu komputerowego posługując się kodem źródłowym. Wyróżnia się dwa kody: źródłowy oraz wynikowy. Pierwszy z nich to zapis programu komputerowego, który kierując się językiem programowania określa operacje, jakie powinny zostać wykonane przez komputer. Odnajdziemy go po zapisaniu przez autora w pliku tekstowym. Drugim jest kod wynikowy, czyli ciąg poleceń, który jest wynikiem pracy translatora. Programować można na różne sposoby w zależności od rodzaju języka oprogramowania, którym posługuje się programista. Najpopularniejszymi językami programowania są: Python, Java, Scratch, Basic lub C++.

 

Operon-Programowanie-jezyk-XXI-wieku.jpg

 

Sieć komputerowa

Sieć komputerowa (ang. network) jest systemem komunikacyjnym składającym się z dwóch lub więcej węzłów sieciowych (ang. network node) połączonych za pomocą określonego medium. Węzły to komputery w sieci lub urządzenia peryferyjne, a pod pojęciem medium rozumiemy drogę przesyłu danych - np. fale radiowe lub odpowiednie okablowanie.

 

 • Sieć LAN (ang. Local Area Network) - sieć lokalna, na którą składają się komputery znajdujące się w obrębie jednego budynku, biura, szkoły czy mieszkania.
 • Sieć MAN (ang. Metropolitan Area Network) - duża (miejska) sieć komputerowa, której zasięg obejmuje aglomerację lub miasto.

 • Sieć WAN (ang. Wide Area Network) to sieci komunikacji danych, które rozciągają się na dużym obszarze geograficznym, takim jak województwo, region, kraj lub świat. Sieci WAN często korzystają z infrastruktury transmisyjnej udostępnianej przez dostawców, takich jak firmy telekomunikacyjne.

 • Intranet to dostęp do zasobów ma zamknięte grono upoważnionych userów, np. pracownik tworzy raporty wewnętrzne firmy oraz publikuje je na serwerze www działającym tylko w sieci lokalnej.

 • Extranet to odmiana intranetu, w której do części danych mają również dostęp osoby spoza sieci lokalnej firmy czy określonej organizacji.

 

Easter Egg'i zrobione przez informatyków

Witryna będąca żartem z Chuckiem Norrisem w roli głównej :)

egg7.jpg

 

Wyszukiwarka elgooG (czyli lustrzane odbicie Google):

egg8.jpg

 

Rezultaty wyszukiwania przechylą się po wpisaniu słowa: askew (ang. "skrzywiony"):

egg3.jpg

 

Źródła: KLIK KLIK KLIK KLIK KLIK KLIK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Użytkownik Miesiąca

Świetna sprawa, bardzo cenię tego typu informacje. 

Darmowy hosting zdjęć i obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

Powiadomienie o plikach cookie