Skocz do zawartości

Zablokowane Recenzja filmu "PROCEDER"


Gość Lee123

Rekomendowane odpowiedzi

RECFILMU.png

Dzień Dobry,

Przeszukałem wątek i nie znalazłem tematu z owym filmem jakim jest "Proceder". Więc postanowiłem napisać o tym filmie, jaki jest, o kim jest i jakie mam odczucia do niego. 

 

 

Informacje o filmie

 

Proceder (2019) pełna obsada - Filmweb

Twórca: Michał Węgrzyn

Gatunek: Biograficzny

Kraj Produkcji: Polska
Data premiery (świat) 16 listopada 2019

Data premiery (Polska) 15 listopada 2019

 

 

Obsada filmu: 

 

Piotr Witkowski - Tomasz Chada

Małogrzata Kożuchowska - Łysa

Agnieszka Więdłocha - Monika

Marcin "Kali" Gutkowski -  Pablo

Piotr Głowacki - Wychowawca w ZK 

Damian "Bajorson" Bajorek - Kumpel z celi

Krzysztof Kowalewski - Szajba

Ewa Ziętek - Mama Chady

 

Opis Filmu

 

"Proceder" to poruszająca historia rapera Tomasza Chady - chłopaka z blokowisk, z duszą poety i darem do wpadania w poważne kłopoty. Prawdziwy i szczery do bólu w swoich tekstach. Chada ginie w niewyjaśnonych okolicznościach zostawiając zszokowanych fanów i dziewczynę, którą kochał. Muzyka była całym jego życiem - pasją i światem, w który uciekał, gdy rzeczywistość nie miała mu zbyt wiele do zaoferowania. 

 

Opinie krytków o filmie

 

Krytycy mają różne zdanie na temat filmu "Proceder", jedni uważają, że film jest z kiepskiego sortu, a drudzy zaś, że film jest świetny i dopracowany jak na potrzeby Polskiego i światowego kina. 

 

Na portalu filmweb.pl średnia ocen krytków wynosi 4.5/10 pkt, ale ich argumenty nie powalają.

 

Na portalu naekranie.pl średnia ocen zaś jest o wiele większa, bo wynosi 6.8/10 pkt 

 

 

Moja recenzja

 

"Proceder" to film nie tylko dla fanów hip-hopu. Jak wiadomo powstał też jeden film biograficzny "Jesteś Bogiem" również opiera się na ciekawej historii, która jest warta opowiedzenia. Można nie być fanem jego muzyki ale trudno przy tym nie docenić atrakcyjnego sposobu snucia opowieści. Jest wyczucie i przede wszystkim oparcie na muzyce, bo nie raz właśnie rymy samego Chady stają się fundamentem budowanej narracji. To jest sztuka zrobić film, który ma jakąś artystyczną wizję, wartość, a na dodatek jest skierowany do widza, który go zrozumie w każdy możliwy sposób. 

 

Nie jednak historia lekka i szczęśliwa. Jeśli ktoś słyszał o Tomku Chadzie, wie, że nie miał łatwego życia za dzieciaka czy jak był trochę starszy. Bracia Węgrzyn przedstawiają widzom postać dość niejednoznaczną. Nie jest po prostu jakiś bandyta i raper nie mający nic w głowie. Otrzymujemy próby wyrwania się z przestępczego życia, które są niwelowane przez samego rapera. Chada był człowiekiem trapionym różnymi demonami, co "Proceder" doskonale podkreśla. 

 

Jak Tomek jeszcze żył, miałem szansę usłyszeć jego muzykę na żywo. Ona jest na prawdę wysokim poziomie. Nie jednym się wydaje, że Chada to bandyta, bo kradł samochody i robił napady. Nie miał łatwo w życiu więc da się to zrozumieć, żeby szybko spłacić dług czy też mieć po prostu na życie. Ale jedno wiem na pewno, Tomek by na pewno oddał swoje życie dla swojej rodziny. Obecnie jego ciało spoczywa w Józefowie... Spoczywaj w pokoju Tomek, jesteś legendą bez końca. 

 

Jeśli przeczytałeś moją recenzję, która nie powala z nóg zostaw jakieś polubienie bo się starałem jak mogłem...

 

źródła: filmweb, wikipedia, naekranie

recenzje: naekranie.pl 

grafika: google

 

 

 

 

 

 

Edytowane przez Lee123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podoba mi się jak szczegółowo opisujesz sam film, jednocześnie nie zdradzając fabuły, no i to przywołanie ocen krytyków jest dość oryginalne.

 

Myślę, że potrafisz dużo więcej. 

Darmowy hosting zdjęć i obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość poleca ten temat

Jeśli mam być szczery, to uważam, że jest to jeden z najgorszych Polskich filmów o osobach, które były ważne w popkulturze. Gdybyśmy cofnęli się do lat 2014-2017, to raczej każdy słuchał rapu i każdy artysta chciał mieć/być na feat'cie u Chady, który miał ogromny talent. Obejrzałem cały film i film jest na poziomie Patryka Vegi (czytaj bardzo słaby). Posiada on wiele niedociągnięć, fałszywych informacji o czym wspomnieli przyjaciele Tomasza, czyli Bezczel oraz Zbuku, którzy raczej podeszli do filmu z przymrużeniem oka. Jakiś czas temu Zbuku poinformował scenę rapu, że tworzą/mają zrobić film, który nie będzie skokiem na pieniądze, a raczej przedstawi historię Chady, tak jak powinna ona zostać opowiedziana. Po obejrzeniu "Procederu" miałem wrażenie, że pokazali z niego typowego nieudacznika, który był narkomanem i kradł samochody, tylko po to, żeby móc ćpać dalej. Ostatnia scena filmu dobitnie pokazuje pewne niedociągnięcie ponieważ Chada wyleciał z okna na oddziale szpitala psychiatrycznego, a w filmie wyleciał z hotelu. Dodatkowo twórcy zasugerowali, że sprawcą tragedii była para gangsterów dla, których raper kradł samochody, co raczej jest bzdurą ponieważ tamci gangsterzy nie mogli być w tym samym miejscu. 

Edytowane przez Boski Z Polski

Pozdrawiam fanów,

Boski Z Polski

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo jak kolego u góry, nie można go nazwać biografią chady bo całkowicie inne fakty były. Za bardzo reżyser inspirował się Patrykiem V, myślałem że jak pójdę do kina zobaczę naprawdę coś fajnego i przypominającego mi Chadę a zobaczyłem jeden wielki syf. Co do samej recenzji nie jest zła

 

HatefulScratchyBarebirdbat-size_restricted.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował ten temat
  • Gość usunał z polecanych temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie