Skocz do zawartości
FAME MMA 21 - ZGARNIJ PSC ×

Zablokowane #1964 Pytanie na dziś


Rekomendowane odpowiedzi

KROLOWA WARZYW CHOC BLIZEJ JEJ DO OWOCA TO PAPRYKA  a ponizej krotka informacja dlaczego: 

image.png
 

Należąca do rodzaju Capsicum, który obejmuje również całą gamę gatunków papryki chili, papryka roczna (Capsicum annuum) jest większa, bardziej okrągła, chrupiąca i łagodniejsza w smaku.

Chociaż papryka pochodzi z Ameryki Środkowej i Południowej, to Chiny są największym na świecie producentem i dystrybutorem papryki dostępnej na rynku. Okres zbiorów papryki trwa od lipca do września.

Surowa papryka dostarcza około 97% zalecanego dziennego spożycia witaminy C, a pomimo naturalnie słodkiego smaku zawiera tylko 2 gramy cukru na 100g. Czerwona papryka zawiera również witaminę A i beta karoten, a większość papryk ma śladowe ilości witaminy K i B1.

Papryka żółta a czerwona – czy kolor ma znaczenie?
Jaka jest różnica między czerwoną, żółtą i zieloną papryką? Najczęściej spotykanymi odmianami papryki są zielona, pomarańczowa, żółta i czerwona, choć istnieją również rzadkie odmiany białe, brązowe i fioletowe.

Wszystkie niedojrzałe papryki są zielone. Kolor papryki zmienia się z zielonego na żółty, pomarańczowy i czerwony, im dłużej dojrzewa na roślinie. Zielone papryki mają bardziej gorzki profil smakowy.Pomarańczowa i żółta papryka są słodsze, a najsłodsza jest papryka czerwona.

Czy wartości odżywcze i właściwości zdrowotne papryki zależą od koloru papryki?
Czerwona papryka zawiera najwięcej wartości odżywczych, ponieważ jest najdłużej uprawiana.

Zielone papryki są zbierane wcześniej, zanim zdążą zmienić kolor na żółty, pomarańczowy, a następnie czerwony. W porównaniu z zieloną papryką, czerwona ma prawie 11 razy więcej beta-karotenu i 1,5 raza więcej witaminy C.

Bez względu na kolor papryki, zawartość makroskładników (białka, tłuszczu, węglowodanów) i błonnika nie będzie się zbytnio różnić. Czerwone, żółte i pomarańczowe papryki są po prostu dojrzałymi formami różnych zielonych papryk, dlatego też zwykle kosztują więcej.
 

100g surowej papryki zawiera:

Kalorie: 31 kcal
Woda: 92%
Białko: 1 gram
Węglowodany: 6 gramów
Cukier: 4.2 gramy
Błonnik: 2.1 gramów
Tłuszcz: 0.3 gramy


Ile żelaza zawiera papryka czerwona?

Słodka, surowa, czerwona papryka zawiera 0.43 miligramów żelaza na 100 gramów.

Warzywa generalnie nie są doskonałym źródłem żelaza. Te warzywa, które są bogate w żelazo, zawierają również inhibitory żelaza.

Niemniej jednak, nawet warzywa z niewielką ilością żelaza mogą odegrać znaczącą rolę w diecie. Warzywa mogą być doskonałym źródłem witaminy C, która pomaga w pełniejszym wykorzystaniu żelaza zawartego w produktach roślinnych. Słodka czerwona papryka jest doskonałym źródłem witaminy C – w 100 gramach słodkiej czerwonej papryki znajduje się 127,7 miligramów witaminy C.


Jakie witaminy zawiera papryka?

Witamina C. Jedna średniej wielkości czerwona papryka dostarcza 169% dziennego zalecanego spożycia witaminy C, co czyni ją jednym z najbogatszych źródeł tego ważnego składnika odżywczego.
Witamina B6. Pirydoksyna jest najbardziej rozpowszechnionym typem witaminy B6, która jest ważna dla procesu tworzenia czerwonych krwinek.
Witamina K1. Forma witaminy K, znana również jako filochinon, K1 jest ważna dla krzepnięcia krwi i zdrowia kości.
Foliany. Znany również jako witamina B9, folian pełni wiele funkcji w organizmie. Odpowiednie spożycie folianów jest bardzo ważne podczas ciąży.
Witamina E. Silny przeciwutleniacz, witamina E jest niezbędna dla zdrowych nerwów i mięśni. Najlepszym źródłem tej rozpuszczalnej w tłuszczach witaminy w diecie są oleje, orzechy, nasiona i warzywa.
Witamina A. Czerwona papryka jest bogata w prowitaminę A (beta karoten), którą Twój organizm przekształca w witaminę A.
Papryka – właściwości zdrowotne
Papryka jest bogata w różne przeciwutleniacze – zwłaszcza karotenoidy, które są znacznie bardziej obfite w dojrzałych okazach. Główne związki występujące w papryce to:

Kapsantyna
Kapsantyna, szczególnie wysoka w czerwonych paprykach, jest silnym przeciwutleniaczem odpowiedzialnym za ich jaskrawoczerwony kolor.

Violaxanthin
Ten związek jest najbardziej rozpowszechnionym przeciwutleniaczem karotenoidowym w żółtej papryce.

Luteina
Podczas gdy obfite w zielonej (niedojrzałej) papryki i czarnej papryki, luteina jest nieobecna w dojrzałej papryce. Odpowiednie spożycie luteiny może poprawić zdrowie oczu.

Kwercetyna
Badania wskazują, że ten polifenolowy przeciwutleniacz może być korzystny w zapobieganiu niektórym przewlekłym schorzeniom, takim jak choroby serca i rak .

Luteolina
Podobnie jak kwercetyna, luteolina jest polifenolowym przeciwutleniaczem, który może mieć wiele korzystnych efektów zdrowotnych.



Żółta papryka zwalcza poranne nudności w ciąży
Dzięki zawartości foliantów żółta papryka jest zalecana kobietom w ciąży. Choroba poranna jest jednym z głównych źródeł dyskomfortu dla przyszłych matek i często nie ma na nią skutecznego środka.

Żółta papryka łagodzi objawy zespołu napięcia przedmiesiączkowego
Zespół napięcia przedmiesiączkowego jest numerem jeden nemezis kobiet. Jest to stan tuż przed okresem menstruacyjnym, który silnie wpływa na kobiety emocjonalnie i fizycznie. Ponieważ wysoki poziom folianów i witaminy B6 odgrywają rolę w utrzymaniu gospodarki hormonalnej, tym samym pomagają w zespole napięcia przedmiesiączkowego.

Żółta papryka pomaga w łagodzeniu objawów depresji
Zmiana w sposobie życia jest charakterystyczna dla ludzi cierpiących na depresję. Żółta papryka zawiera witaminę B6 i folian, które mogą pomóc złagodzić objawy depresji. Tak więc warto włączyć ja do codziennej zbilansowanej diety.

Pozytywny wpływ na wzrok
Żółta papryka zawiera również bogatą ilość karotenoidów, zwłaszcza lichenoidu i beta-karotenu. Karotenoidy są niezbędne dla utrzymania prawidłowego wzroku.

Obniża poziom cholesterolu
Papryka zawiera kapsycynę w wystarczającej ilości, aby jej spożywanie przyczyniało się do obniżenia poziomu cholesterolu. Najwięcej kapsycyny zawierają pikantne papryczki chilli.

Mała zawartość tłuszczu
Papryka jest idealną przekąską dla osób chorych na cukrzyce lub osób, które się odchudzają. Z tego też względu może być spożywana przed snem.

Właściwości przeciwnowotworowe papryki
Papryka jest bogata w antyoksydacyjne i przeciwzapalne składniki odżywcze, dzięki temu wykazuje właściwości przeciwnowotworowe. Ryzyko zachorowania na raka wzrasta z powodu przewlekłego nadmiernego stanu zapalnego i przewlekłego niepożądanego stresu oksydacyjnego. Czynniki te mogą być kompensowane przez regularne spożywanie fitoskładników o właściwościach przeciwutleniających i przeciwzapalnych. Co więcej, papryka zawiera również wspomagające zdrowie związki siarki. Enzymy zawarte w papryce pomagają zapobiegać rakowi żołądka i przełyku. Karotenoid likopen okazuje się być skuteczny w zapobieganiu rakowi prostaty, pęcherza moczowego, szyjki macicy i trzustki.

Papryka wspomaga pracę układu krążenia
Czerwona papryka jest bogata w likopen, co czyni ją doskonałą dla zdrowego serca, natomiast zielona papryka jest dobrym źródłem błonnika obniżającego poziom cholesterolu. Zwiększony poziom homocysteiny może prowadzić do zwiększenia ryzyka chorób serca. Papryka zawiera witaminę B6 i folian, które pomagają obniżyć poziom homocysteiny. Oprócz tego obecne w tych warzywach silne przeciwutleniacze – witaminy A i C – pomagają zneutralizować wolne rodniki. Potas zawarty w papryce obniża około 162 miligramów ciśnienia krwi, co również jest korzystne dla serca.

Regularne jedzenie papryki wzmacnia włosy
Jednym z powodów, dla których rośliny papryki i owoce są dobre dla włosów jest fakt, że są one doskonałym źródłem witaminy C, która jest niezbędna dla zdrowia włosów. Witamina C pomaga w prawidłowym wchłanianiu żelaza, zapewniając w ten sposób wystarczającą ilość żelaza w czerwonych krwinkach, aby przenosić tlen do mieszków włosowych. Witamina C jest również wykorzystywana w tworzeniu kolagenu. Kolagen jest potrzebny mieszkom włosowym, naczyniom krwionośnym i skórze do zachowania zdrowia i ich optymalnego wzrostu. Niedobór witaminy C może powodować suche, rozdwajające się włosy, które łatwo się łamią.

Jedzenie papryki poprawia wygląd i kondycję skóry
Zdrowa i promienna skóra odgrywa ważną rolę w poprawie ogólnego wyglądu. Niektóre z powszechnych problemów skórnych, z którymi boryka się dziś wiele osób, to pojawienie się zmarszczek, przebarwień, zgrubień i spadek elastyczności. Chociaż genetyka w dużej mierze decyduje o tym, kiedy skóra zaczyna wykazywać oznaki starzenia, mogą istnieć również inne przyczyny, takie jak uszkodzenia skóry i niezdrowy tryb życia. Utlenianie to proces chemiczny, w którym wolne rodniki kradną elektrony ze zdrowych komórek, powodując tym samym uszkodzenia skóry. Większość uszkodzeń skóry powstaje w wyniku narażenia na palenie i działanie promieni słonecznych.Czerwone, zielone i żółte papryki są bogate w witaminę C, która pomaga w produkcji kolagenu. Kolagen utrzymuje jędrność skóry i chroni komórki przed dalszymi uszkodzeniami. Zwiększa zdolność skóry do walki z uszkodzeniami oksydacyjnymi.

zrodla: https://szelazo.pl/sezon-na-papryke/

tlo.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie