Skocz do zawartości

Zablokowane Lodowa pułapka


Rekomendowane odpowiedzi

W ciągu ostatnich dni temperatura powietrza znacznie spadła, co sprzyjało wchodzeniu na lód. Zamarznięte stawy, jeziora i rzeki zawsze niosą za sobą niebezpieczeństwo. Lekkomyślność dorosłych oraz pozostawianie bez opieki dzieci, zbiera co roku śmiertelne żniwo. Mimo ostrzeżeń co roku pod lodem ginie kilka osób.

 

•» 『 Nie ma bezpiecznego lodu 』 «•

 

Zimowa aura przyciąga wiele osób w rejony akwenów. Pokryte lodem lub śniegiem jeziora czy stawy kuszą, by wejść i poślizgać się na nich albo w pięknej scenerii zrobić super zdjęcie na profil. Takie sytuacje mogą zakończyć się tragicznie. Pamiętaj, że jezioro zamarza i rozmarza od brzegu. Jeśli zatem 50m od brzegu lód będzie miał grubość 7cm, wcale nie oznacza to, że na środku jeziora będzie miał tyle samo. Jest wręcz duże prawdopodobieństwo, że jego grubość będzie mniejsza, a zatem wchodzenia na lód jest wysoce ryzykowne!

 

•» 『 Nie wjeżdżajmy na lód żadnymi pojazdami 』 «•

 

Nie próbować wjeżdżać na taflę lodu samochodami i innymi pojazdami. Choć w polskim prawie nie ma przepisu, który wprost zabraniałby wjazdu na zamarznięte jeziora, to można zostać za to ukaranym. Jazda po lodowej tafli może stwarzać zagrożenie dla zdrowia, a nawet życia osób znajdujących się w pojeździe.

 

•» 『 Po wpadnięciu do lodowatej wody następuje wychłodzenie organizmu, którego następstwem jest hipotermia 』 «•

 

> Pierwszym objawem hipotermii jest drżenie mięśni, którego nie można opanować (wywołane jest obronnymi skurczami)

> Drugim etapem jest zwiotczenie i ból mięśni, apatyczność, senność

> Trzecim etapem jest utrata świadomości oraz spowolnienie i zanik procesów życiowych – człowiek wówczas przestaje utrzymywać się na powierzchni wody

 

•» 『 Gdy lód się pod Tobą załamie! 』 «•

 

Zachowaj spokój! Unikaj gwałtownych ruchów. Za wszelką cenę staraj się nie wpłynąć pod lód. Rozłóż szeroko ręce Staraj się wydostać z wody, ostrożnie podciągając się na rękach Gdy wydostaniesz się na powierzchnię lodu, poruszaj się w kierunku brzegu w pozycji leżącej, aby zmniejszyć nacisk na lód Cały czas wzywaj pomoc. W lodowatej wodzie możesz przebywać jedynie kilka minut - grozi nadmiernych wychłodzeniem organizmu!!

 

•» 『 Jak pomóc osobie, pod którą załamał się lód? 』 «•

 

Kiedy jesteśmy świadkiem takiego wypadku, powinniśmy zacząć od powiadomienia odpowiednich służb ratunkowych. Pod żadnym pozorem nie wbiegajmy na lód i nie podchodźmy do ofiary - lód w tym miejscu jest na pewno słabszy i nie utrzyma dwóch osób.

 

> Podczołgajmy się na bezpieczną odległość i podajmy lub rzućmy osobie w wodzie coś, czego będzie się mogła złapać

> Unikajmy bezpośredniego kontaktu z osobą tonącą - możemy zostać wciągnięci do wody

> Jeśli posiadamy linę, to zawiążmy na jej końcu pętle, osoba nie powinna podciągać się na linie, a jedynie być biernie wyciągana.

 

【!】To jest śmiertelnie niebezpieczne, bo jeżeli ktoś wpada pod lód, to woda zabiera go dalej - pod taflę - skąd nie ma możliwości ucieczki 【!】

【!】Nie ma bezpiecznego lodu. Ofiary giną w wyniku utonięcia, ale także hipotermii 【!】

【!】Najpierw pęka lód. Potem serca 【!】

 

 

Źródło #1

Własna wiedza

 

 

image.jpeg  Nie ma bezpiecznego lodu! Od początku roku utonęło 13 osób. Wchodzenie na  zamarznięte akweny to śmiertelne ryzyko | Dziennik Zachodni 20-latka z Kępek wpadła pod lód, na szczęście żyje

giphy.gifgiphy.gifGIF by 9-1-1 on FOX

 

 

Odważny, to nie ten kto się nie boi, ale ten który wie, że istnieją rzeczy ważniejsze niż strach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie