Skocz do zawartości
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Zablokowane Podróż dookoła świata [#7] - HOLANDIA


ZwartWapen
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

dookola.png
Dzisiejszym moim celem jest Holandia!
Krótki opis poniżej. 

POŁOŻENIE

holandia-on-world-mapy.jpg

FLAGA

netherlands-1489719_960_720.webp


STOLICA

Amsterdam

Herb-Amsterdam.png

LUDNOŚĆ
17 355 986 (2022)

POWIERZCHNIA
41 850 km²


HYMN


JĘZYK 
Niderlandzki
Fryzyjski 

 

WALUTA 
Euro

Euro_symbol.svg.png

 

GŁOWA PAŃSTWA
Król Willem-Alexander Claus George Ferdinand.
Ur. 27 kwietnia 1967 w Utrechcie.
Panujący od 30 kwietnia 2013 roku.

Zijne_Majesteit_Koning_Willem-Alexander_met_koningsmantel_april_2013_(cropped).jpg


KRÓTKI OPIS

Dla nas znana Holandia, poprawnie mówione Królestwo Niderlandów.
Państwo położone w zachodniej Europie i południowej części Ameryki Północnej (Karaiby), będące monarchią konstytucyjną, złożone z czterech krajów składowych: Holandii (część europejska), Aruby, Curaçao i Sint Maarten[6] oraz trzech gmin zamorskich: Bonaire, Saba i Sint Eustatius. Jest członkiem Unii Europejskiej (UE)[c], Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ) i Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego (NATO).

 

KLIMAT 

Holandia leży w strefie klimatu umiarkowanego ciepłego i jego morskiej odmianie. Średnia temperatura stycznia wynosi od +1 °C na wschodzie do +3 °C na zachodzie. Natomiast w lipcu od +17 °C do +19 °C, w głębi kraju do +20 °C.

 

PODZIAŁ ADMINISTRACYJNY 
Podział to prowincje. 
Na mapie poniżej na rok 2020.


Holandia-Europa-2.png

USTRÓJ POLITYCZNY

Królestwo Niderlandów tworzą cztery kraje. Od 16 marca 1815 roku jest monarchią konstytucyjną, czyli na czele państwa stoi monarcha (od 2013 roku król Wilhelm-Aleksander). Król Niderlandów mianuje szefa rządu, wywodzącego się najczęściej ze zwycięskiego ugrupowania – jest on szefem egzekutywy. Do zadań króla, oprócz reprezentowania państwa na zewnątrz, należy wygłaszanie corocznego orędzia, w którym przedstawia główne cele i zamierzenia rządu na najbliższy rok (nie ma on jednak prawa samodzielnie dokonywać w nich zmian). Premier kieruje polityką wewnętrzną i zagraniczną państwa. Rolę władzy ustawodawczej odgrywa dwuizbowy parlament – Stany Generalne (Staten-Generaal), przy czym faktyczne znaczenie posiada jedynie izba niższa (Tweede Kamer). Senat (Eerste Kamer) pełni funkcję reprezentacyjną i ewentualnie może opóźniać wejście w życie ważnych ustaw.

 

CIEKAWOSTKI 


W Holandii jest więcej rowerów niż samochodów.
- Średnio każdy obywatel przejeżdża rocznie ponad 900 km na rowerze. 

Jedna trzecia kraju znajduje się poniżej poziomu morza.

- Holandia nie bez powodu nazywana jest Holandią. Jest to dosłowne tłumaczenie holenderskiego Nederland, czyli nizina.


Pierwszy kraj, który zalegalizował małżeństwa osób tej samej płci.
- 1 kwietnia 2001 roku

Holendrzy kochają kawę i surową rybę.

- Holendrzy wypijają średnio na osobę nie mniej niż 140 litrów rocznie, czyli około 3,2 filiżanki dziennie.

Jednym z najbardziej typowych holenderskich przysmaków jest surowy śledź (haring). Można go znaleźć na ulicznych targowiskach i jako szybką opcję street food.

Haring to mała rybka podawana w całości i na surowo. Zwykle w towarzystwie cebuli i ogórków.


Kraj tulipanów, ziół oraz diamentów.
- Tulipany zostały sprawadzone z Turcji w 17 wieku. Kraj produkuje ponad 4 miliony cebulek rocznie, a hodowle tulipanów zajmują ponad 10.000 hektarów

Z Coffee Shopów korzysta jedynie 3 % społeczeństwa. 80% klientów to cudzoziemcy.

Pomarańcz?
- Kolory flagi holenderskiej to biały, czerwony i niebieski. Jednak oficjalnym kolorem kraju, zarówno w koszulce reprezentacji, jak i podczas uroczystości narodowych, jest pomarańczowy. Powodem jest to, że jest to kolor dynastii Orańskiej, rodziny królewskiej Holandii, której nazwa oznacza… pomarańcza!

Najlepszymi drużynami w kraju są Ajax Amsterdam, PSV Eindhoven oraz Feyenoord Rotterdam. Finały lokalnych lub europejskich mistrzostw często zatrzymują życie w miastach i zapełniają bary.

 

Najwyżsi ludzie?

-  Holendrzy to najwyżsi mężczyźni na świecie o średniej wysokości 183 cm.

 

Sport?

- Holendrzy są również najbardziej aktywnymi fizycznie ludźmi na świecie. Co najmniej raz w tygodniu ponad 50% populacji uprawia niektóre dyscypliny sportu.

 

Wiatraki? 
- W kraju nadal działa ponad 1000 tradycyjnych wiatraków.

Kanały?

- Amsterdam ma ponad 100 kilometrów kanałów. Amsterdam jest znany jako Wenecja Północy nie bez powodu.

Religia?
- Główną religią jest katolicyzm, 25 %

 

Szczyt? 
Najwyższym szczytem jest Vaalserberg, 322 m n.p.m

 

O Holandii można by pisać w nieskończoność! 
Polecam naprawdę poczytać więcej! TRADYCJE 
- Okna bez firanek bo “nie mam nic do ukrycia a Bóg i tak wszystko widzi”
- Huczne urodziny … 50 –te ! Mówi się tu, że osoba obchodząca 50-te urodziny „zobaczyła Abrahama” (lub w wypadku kobiety „zobaczyła Sarę”).

- Większość zachowań z jakimi spotkamy się w Holandii nie różni się jakoś drastycznie od tych przyjętych w naszym kraju. Przy powitaniu bądź pożegnaniu Holendrzy podają sobie ręce, a osoby, które są ze sobą nieco bliżej całują się trzykrotnie w policzki.

- Czas wolny Holendrzy najchętniej spędzają na świeżym powietrzu przy pływaniu łodziami, wędkowaniu, jeździe na rowerze. Wakacje najczęściej organizują na kempingach.

- Tradycyjne holenderskie stroje różnią się w zależności od regionu. Większość składa się z luźnych czarnych spodni i kapeluszy o szerokim rondzie w przypadku mężczyzn oraz czarnych sukni z haftowanym gorsetem i koronkowym czepkiem w przypadku kobiet.

- W przeciwieństwie do polskiej zasady „gość w dom, Bóg w dom”, w Holandii odwiedziny ustalane są telefonicznie, gość może zostać poczęstowany maksymalnie dwoma kawami. Ponadto obowiązkowe jest picie kawy o godzinie 11, 16 i 20.

- Jeżeli chodzi o święta to Holendrzy nie obchodzą Wigilii. Tradycyjnym świątecznym deserem jest chleb pieczony z masłem i bakaliami. Holendrzy pielęgnują tradycję pasterki. Przed domami ustawia się choinki bogato ozdobione sznurami lampek, zaś okna są zawsze pięknie udekorowane. W przedświąteczne dni Holendrzy piszą i wysyłają kartki z życzeniami. Każda rodzina z okazji świąt Bożego Narodzenia wysyła około 30 - 50 kartek, a te, które dostaje, wywiesza w oknach bądź ustawia na komodach. W niektórych regionach Holandii, dzieci stawiają koło kominka wiadro z wodą i marchewkę dla konia Św. Mikołaja – Sleipnira.

ZNANE HOLENDERSKIE OSOBY 
Vincent Van Gough
był znanym holenderskim malarzem. W Amsterdamie znajduje się muzeum poświęcone słynnemu malarzowi. Muzeum posiada kolekcję ponad 200 obrazów, 500 rysunków i 750 dokumentów pisanych. Co roku odwiedza je ok. 1,5 mln zwiedzających.

VanGogh_1887_Selbstbildnis.jpg
 

Wesley Benjamin Sneijder – holenderski piłkarz występujący na pozycji pomocnika.

licensed-image.jpg

Harry Kurt Victor Mulisch – holenderski pisarz. Wraz z W.F. Hermansem oraz G. Reve zaliczany do „wielkiej trójki” najważniejszych pisarzy współczesnej literatury niderlandzkiej. Jego książki były tłumaczone na 26 języków. Światową sławę przyniosły mu Zamach i Odkrycie nieba.

download.jpg

 

André Léon Marie Nicolas Rieu – holenderski skrzypek, kompozytor i dyrygent, założyciel Orkiestry Johanna Straussa. 

Andre_Rieu_2010.jpg

 

Alfred Henry Heineken – holenderski przedsiębiorca, prezes zarządu holenderskiej firmy piwowarskiej Heineken w latach 1971–1989. 

0x0.jpg


PRZYSMAKI 


Hagelslag
Przekąska składa się z kromki chleba posmarowanej masłem (najczęściej orzechowym), obsypanej drobnymi czekoladowymi granulkami zwanymi Hagelslag. To koniec. Przysmak jest naprawdę prosty i bardzo popularny, a jednak fakt, że Holendrzy używają takich granulek w innym celu niż dekoracyjnym (np. do ciast), jest naprawdę nietypowy.

p2iiX7R.jpg

Mus jabłkowy
Używają jako dodatek do niemal każdej potrawy. Bez względu na to, czy jest to danie na słodko, czy na słono. By przekonać się o tym fakcie, wystarczy odwiedzić dowolną niderlandzką restaurację i zamówić nuggetsy, stek, a nawet lasagne. 

adobestock50859394.jpg

 

Bitterballen

Małe mięsne kuleczki wyglądają naprawdę niepozornie. Na pierwszy rzut oka mogą być uznane za małe pączki lub inną słodkość. Zdziwienie następuje w chwili wzięcia pierwszego kęsa. Nie dość, że bitterballen są słone, to kryją w sobie także dość lejące wnętrze. Wynika to z faktu, że danie przygotowuje się z gęstego gulaszu, zagęszczonego zasmażką i bulionem wołowym.

b08a2b3a92da5ca72250429e565eb49d4bb89946.jpg


Frikandel
 W przeciwieństwie do parówki zawiera mniej zmielone mięso, a także zawiera inne przyprawy m.in. dużą ilość gałki muszkatołowej. Smaży się go na głębokim tłuszczu, a zajada razem z frytkami.

6656251f0567c881964f0e59b1d9a59081f73385.jpg


MUZYKA 
Uwielbiają hard rocka i wszystko co ma słowo HARD.
Jednakże poniżej lista najpopularniejszych piosenek. 
TUTAJ


FILM 
Zestawienie filmów holenderskich poniżej. 
TUTAJ


/wikipedia, ciekawostki, strony holenderskie, holandia.lovetravel, mojaniderlandia

Jak wam się podoba?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

Powiadomienie o plikach cookie