Skocz do zawartości
FAME MMA 21 - ZGARNIJ PSC ×

Zablokowane [Artykuł] Papierosy - co w nich złego?


Klusia

Rekomendowane odpowiedzi

image.png


Palenie papierosów powoduje śmierć około 4 milionów ludzi na świecie rocznie. Jeden papieros skraca Nasze życie o mniej więcej 5 minut, czyli paląc nałogowo sami odbieramy sobie około 5 lat tego pięknego życia. W naszym kraju przez choroby spowodowane spożywaniem tytoniu umiera co drugi Polak w przedziale wiekowym 35-69 lat. Dziennie na świecie umiera koło 11 tysięcy ludzi - właśnie na schorzenia wywołane paleniem tytoniu. Samo palenie jest śmiertelnym zagrożeniem, na choroby związane z zażywaniem tytoniu umiera więcej osób niż na np. AIDS, spożywanie narkotyków czy alkoholizm itp. w łącznym zestawieniu, co oczywiście nie oznacza, że spożywanie narkotyków czy nadmierne alkoholizowanie się jest dla nas dobre. ;)

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

 

Co w takim razie zawiera dym tytoniowy?

 

W samym dymie tytoniowym możemy doszukiwać się ponad 4 tysięcy związków chemicznych w formie gazu/cząsteczek. Ponad 40 z nich wywołuje działania rakotwórcze. Dym, który wpuszczamy do naszych płuc jest szkodliwy dla niemalże każdego organu wewnętrznego m.in. żołądka czy jamy ustnej, zatruwa m.in.  układ sercowo-naczyniowy czy też nerwowy. Palenie definitywnie źle wpływa na nasze zdrowie np. hormonalne. Najważniejsze, a zarazem najbardziej szkodliwe substancje znajdziecie opisane w słowniczku poniżej.

 

image.png

 

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

 

Słowniczek palacza

 

Nikotyna
Związek uzależniający. Nikotyna pobudza ośrodkowy układ nerwowy, zwiększa liczbę uderzeń serca i podnosi ciśnienie krwi. W dużych dawkach jest bardzo trująca.

 

Substancje smoliste
Związki o brązowej barwie i kleistej konsystencji, związki smołowe są czynnikiem rakotwórczym, magazynowanym w płucach i układzie oddechowym a następnie stopniowo wchłanianym. Substancje smoliste to mieszanina wielu różnych związków chemicznych m.in. formaldehydu, arsenu, cyjanku i benzenu.

 

Cyjanowodór
Toksyczny gaz - był używany przez hitlerowców w komorach gazowych do masowego ludobójstwa.

 

Tlenek węgla
Wiąże się z hemoglobiną krwinek czerwonych znacznie szybciej niż tlen, zmniejszając poziom tlenu w krwiobiegu, co może być szczególnie niebezpieczne dla osób z przewlekłą chorobą płuc lub serca. Jest to związek będący bezpośrednią przyczyną śmierci wielu osób w czasie pożarów.

 

Fenole
Niszczą rzęski nabłonka wyściełającego oskrzela. Rzęski te oczyszczają wdychane przez człowieka powietrze i chronią drogi oddechowe przed przenikaniem przez ich ściany substancji i związków chemicznych oraz mikroorganizmów, np. wirusów.

Substancje, którym pozwalamy dostawać się do organizmu podczas palenia znacznie zwiększają szansę na nabawienie się nowotworu np. krtani - kiedy palimy, a jednocześnie spożywamy alkohol wysokoprocentowy znacznie zwiększa się ryzyko na różnorakie nowotwory.

 

 

Papieros na balkonie. Sprawa publiczna czy prywatna?

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

 

Choroby towarzyszące spożywaniu tytoniu


Każdy wypalony przez nas papieros powoduje zmiany w naszym organizmie - oczywiście są to zmiany niekorzystne dla nas. Początek palenia powoduje ogromy wzrost ryzyka chorób odtytoniowych. Kiedy palimy codziennie papierosa nasze zdrowie z każdym dniem staje się słabsze i jesteśmy mniej odporni. Znaczna ilość chorób ma swój początek w latach młodości, czyli zaczynając palić w młodym wieku gwałtownie podnosimy ryzyko swoich schorzeń.

 

- Choroby układu krążenia
Palenie bardzo źle oddziałowuje na nasz układ krążenia, powoduje choroby np. zespół płucno-sercowy, tętniaka aorty, miażdżycę itd. Paląc możemy nabawić się również chorób układu oddechowego takich jak: przewlekłe zapalenie oskrzeli, astmy czy gruźlicy. Dym tytoniowy jest też nieodłączną częścią wrzodów żołądku. U kobiet palenie przyspiesza menopauzę, zaś u mężczyzn powoduje spadek potencji.   

 

- Nowotwory
Najczęstszym nowotworem wywołanym przez tytoń jest nowotwór płuc - około 90% palaczy., trzustki, krtani, pęcherza moczowego itd. - jest ich naprawdę sporo. Rzadziej dostrzec można nowotwory żołądka, wątroby, miąższu nerki, ale warto o nich wspomnieć, bo również występują. Najczęstszym powodem wyżej wymienionych nowotworów są zmiany w cząsteczce DNA komórki. Dym tytoniowy jest w stanie uszkodzić DNA i wywoływać błędy w kodzie genetycznym. Jeżeli przestaniemy palić ryzyko uszkodzeń czy chorób zmniejsza się.

 

Tytoń odpowiedzialny za 20% zgonów z powodu choroby niedokrwiennej serca -  Aptekarz Polski

 

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

 

Tytoniowa twarz


Czy spotkaliście się kiedykolwiek z takim stwierdzeniem? Jeśli nie - to już wiecie, że takie istnieje. Dym tytoniowy powoduje, że nasza skóra jest niedotleniona, przez co możemy wyglądać względnie staro czy też być bladzi jak ściana. Palenie powoduje skurcz naczyń krwionośnych, który trwa do 90 minut - narusza on poprawną produkcję kolagenu i włókien elasynowych - sprężystość skóry. Pewnie sami zauważyliście, że skóra osób palących jest lekko inna, jest bardziej pomarszczona przez co wygląda starzej, a także jest cieńsza. Jeżeli jesteście młodzi, palicie papierosy to również musicie spodziewać się przedwczesnych zmarszczek, ponieważ dym ten obniża poziom estrogenów - wysusza nam skórę. Palenie może przynieść nam również chorobę zwaną "rosacea" - jest to choroba powiązana z pękającymi naczynkami, krostkami na ciele czy zaczerwienia na twarzy. 

 

 

Zmiany skórne palaczy. Jak wygląda skóra palacza?

 

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

 

 

Palenie w ciąży


Tytoń przyjmowany przez matkę w okresie ciąży przyczynia się do wielu powikłań, gdyż odbiera dziecku znaczną ilość tlenu. Dziecko znajdujące się w brzuchu matki zmuszone jest do biernego palenia, wówczas płód narażony jest na śmiertelne substancje zawarte w samym dymie. Matki palące w ciąży same narażają się na ryzyko związane z śmiercią dziecka, powikłaniami ciąży czy poród przedwczesny - noworodki o masie urodzeniowej niższej są bardziej podatne na schorzenia. Palenie w ciąży może skutkować nawet późniejszy rozwój takiego dziecka, a w przyszłych latach powodować może różnorakie choroby np. astmę czy zapalenie płuc.


Co mówią o tym strony internetowe?

 

 

• Dziecko rodzi się znacznie mniejsze i podatniejsze na choroby wieku niemowlęcego i wczesnodziecięcego w porównaniu z dziećmi, których mamy nie palą.

 

• Zwiększa się ryzyko komplikacji w czasie ciąży: samoistnego poronienia, porodu przedwczesnego, krwawień z dróg rodnych, łożyska przodującego, przedwczesnego, odklejenia łożyska lub pęknięcia błon płodowych, a także ciąży pozamacicznej.

 

• Znacznie zwiększa się ryzyko urodzenia martwego dziecka, wczesnej śmierci noworodka lub zespołu nagłej śmierci niemowlęcia (śmierci łóżeczkowej).

 

• Organizm dziecka dostosowuje się do warunków w łonie matki i rozwija się wolniej - dziecko rodzi się słabsze, a w dorosłym życiu częściej choruje na cukrzycę insulinozależną, astmę, zapalenie oskrzeli, choroby układu krążenia i nadciśnienie.

 

Jak rzucić palenie w ciąży - kiedy i jak przestać palić? | Dimedic.eu

 

 

tumblr_e730e14886f7dcf7616ace4a3c66de9d_e988af1f_1280.webp

 

źródła: google, psychologia.edu.pl, papierosy.gumed.edu.pl

piekne.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

sygna.png.578a8aac197e6986e32fb654f07a6899.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

chodnikowy wilk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawy temat, nie palę i nigdy nie paliłem nałogowo(za młodego to tylko chyba raz), ale może niektórym da do myślenia, choć z własnego doświadczenia wiem, że palacz ma wszystkie takie artykuły w nosie, mojej mamie swego czasu na urodziny kupiłem książkę pt. "Prosta metoda jak skutecznie rzucić palenie" Allena Carra, książki może z raz wzięła do rąk, gdy akurat w ręku nie miała szluga xD

Także jak samemu nie chcesz tego świństwa się pozbyć ze swojego życia, to nic nie pomoże.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Luvvka usunał z polecanych temat
  • zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie