Skocz do zawartości

Zablokowane Nadmiar słów, czyli pleonazm


Rekomendowane odpowiedzi

Niektórzy używają pojęć skróconych aby przyspieszyć swoje wypowiedzi, ale są też tacy, którzy próbują nadać im nieco więcej wyniosłości. Niestety często kończy się to popełnieniem błędu stylistycznego lub logicznego. 

 

Jednym z takich błędów jest pleonazm, który polega na tym iż pierwsza i nadrzędna część wypowiedzi zawiera identyczną informację co druga, podrzędna część wypowiedzi. 

A oto kilka popularnych przykładów pleonazmów.

 

 Cofać do tyłu

Z fizyki miałem tróję, lecz z tego co wiem, to nie można cofnąć się w przód lub w bok. Wystarczy powiedzieć, że się cofa.

 

Spadać w dół

Przykład niemal identyczny co poprzedni. spadać można tylko w dół.

 

Pełny komplet

Kolejne niepotrzebe wydłużenie. Słowo komplet oznacza iż jest wszystko, komplet nie może być niepełny. 

 

Akwen Wodny

Akwen oznacza źródło wody, więc nie ma sensu mówić lub pisać, że jest on wodny.

 

Zabić na śmierć

Z biologii też jestem kiepski, ale jeszcze nie słyszałem aby można było kogoś zabić tak aby nie umarł. 

 

Sędziwy starzec

Te dwa słowa oznaczają to samo, są to synonimy i nie ma potrzeby używać obu jednocześnie.

 

Poprawić na lepsze  

Raczej niemożliwe jest aby coś co zostało poprawione było gorsze.

 

Pierwszy debiut

Debiut to z definicji pierwsze publiczne wystąpienie, więc nie ma sensu dodawać do niego przymiotnika "pierwszy". Zwłaszcza, że nie można mieć drugiego debiutu.

 

Trwa nadal

Jeśli coś trwa, to oczywistym jest iż dzieje się to nadal, więc nie ma sensu dopisywać tego słowa. 

 

Fakt autentyczny

Zadajmy sobie pytanie: czy fakt może nie być autentyczny?

 

Komputer PC

PC oznacza Personal Computer, czyli komputer personalny, więc dodanie drugi raz słowa KOMPUTER nie jest potrzebne.

 

Artykuły AGD

Skrót AGD oznacza artykuły gospodarstwa domowego, więc pierwsze słowo jest tu zbędne.

 

Darmowy hosting zdjęć i obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktem autentycznym jest to, że @ drenn nie jest sędziwym starcem i trwa nadal jego poezja postów związana z poprawianiem ich na lepsze, co za tym idzie, nie cofnie się do tyłu, by na komputerze PC pisać kolejne tematy, które nie zabiją nas na śmierć z nudów. Ja nie spadłem w dół z krzesła, gdy zobaczyłem ten nadmiar słów, lecz zajadłem się masłem maślanym by przeczytać pełen komplet pleonazmów.

:kappa: 

ringo.png
xd.jpg.0bb1eabc3eaf7fded24fb10f1ed1584a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Klusia zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie