Skocz do zawartości

Zablokowane Recenzja filmu "Pianista"


Gość Lee123

Rekomendowane odpowiedzi

Gość Lee123

RECFILMU.png
Dzień Dobry,
Jestem po ponownym obejrzeniu filmu "Pianista" Romana Polańskiego. Dlatego też chciałbym podzielić się swoją opinią oraz informacjami. 


Informacje o filmie

7fa8b04a78f7d166957d5243303a7a60.jpg

 

Twórca: Roman Polański

Gatunek: Dramat Wojenny, Biografia

Kraj Produkcji: Polska, Niemcy, Francja, Wielka Brytania
Data premiery (świat) 24 marca 2003

Data premiery (Polska) 6 września 2002
 

Obsada filmu: 
 

Adrien Brody - Władysław Szpilman

Frank Finlay - Ojciec Władysława

Maureen Lipman - Matka Władysława

Ed Stoppard -  Henryk, brat Władysława

Julia Rainer   -  Halina, siostra Władysława

Thomas Kretschmann - Kapitan Wilm Hosenfeld

Jessica Meyer - Regina, siostra Władysława

Emilia Fox - Dorota, przyjaciółka Władysława
Roy Smiles  Itzhak Heller


Opis Filmu
"Pianista" Romana Polańskiego to opowieść o Władysławie Szpilmanie, polskim kompozytorze żydowskiego pochodzenia, którego spokojne życie w Warszawie przerywa wojna. Od 1 września 1939 rzeczywistość jego i jego rodziny zostaje stopniowo rozrywana na kawałki i bezlitośnie niszczona przez okupantów. Razem próbują przetrwać stratę majątku i pracy, zamknięcie w getcie i wywózki Żydów do Treblinki. Udawało im się to do 1942 roku, kiedy to Władysław Szpilman zostaje uratowany przez znajomego żydowskiego policjanta, jednak reszta rodziny trafia do pociągu. Wtedy widzą się po raz ostatni, a kompozytora czeka przerażająco samotna walka o przetrwanie.

Moja opinia oraz opinie krytyków o filmie
Film Polańskiego jest bardzo realistycznym obrazem holocaustu. Jest trudny w odbiorze ze względu na makabryczne sceny. Niejednokrotnie trudno jest uwierzyć, że ta faktyczna historia znakomitego pianisty, pochodzenia żydowskiego, mogła zdarzyć się na prawdę. Realizm filmu w dużej mierze pogłębia fakt, że losy głównego bohatera były w pewnym stopniu równoległe z wydarzeniami z życia Romana Polańskiego, który jako mały chłopiec był zmuszony do przebywania w getcie, stracił rodzinę, a sam przeżył wojnę. Osobista znajomość tematu, pozwoliła reżyserowi na zbudowanie bardzo wiernego obrazu lat wojny i okupacji w Polsce. Według mnie "Pianista" jest filmem, który na prawdę warto zobaczyć, chociażby po to, aby uświadomić sobie, jak wielkim problemem jest rasizm i nietolerancja religijna. Film ten powinien pomóc nam nie tylko przenieść się w świat, gdzie ludzie ginęli przez czyjąś pychę i dążenie do władzy, ale także zrozumieć, jak wielkim szczęściem jest pokój. Sam film oceniam na mocne 10/10, dlatego, że przedstawia każdy fakt z czasów holocaustu na Polsce i na świecie.

Na portalu filmweb.pl średnia ocen krytyków wynosi 7.5/10 pkt, ale nie ma dokładnych danych co o nim sądzą (jest tylko ocena, bez argumentacji)

Na portalu naekranie.pl średnia ocen krytyków wynosi 8,5/10 pkt i również nie ma żadnych danych.

Moja recenzja

"Pianista" -  pamiętnik Władysława Szpilmana opisujący wojenne losy genialnego muzyka i pianisty to doskonały materiał na film. Zdano sobie z tego sprawę już w 1949, kiedy w 3 lata po polskim wydaniu dziennika Jerzy Zarzycki zrealizował na jego podstawie obraz zatytułowany "Robinson warszawski" wg scenariusza Jerzego Andrzejewskiego i Czesława Miłosza. Niestety, częste ingerencje cenzury sprawiły, że ostateczna wersja obrazu z książką miała niewiele wspólnego z czołówki swoje nazwisko wycofał Miłosz, a sam film trafił na ekrany pod tytułem "Miasto nieujarzmione".

Wiele lat później, ekranizacji "Pianisty" podjął się Roman Polański, wybitny reżyser, który jako dziecko był świadkiem likwidacji krakowskiego getta, z którego cudem uciekł i przetrwał wojnę, ukrywając się u chłopskiej rodziny. Polański wielokrotnie w wywiadach mówił, że chciałby opowiedzieć o okrutnych czasach II Wojny Światowej, jednak przez długi czas nie mógł znaleźć odpowiedniego materiału na film. Spielberg chciał, aby reżyser stanął za kamerą na planie "Listy Schindlera", jednak tę propozycję Polański odrzucił, bowiem uznał tematykę obrazu za zbyt bliski jego osobistym doświadczeniom. Twórca nie był zainteresowanym także realizacją filmu autobiograficznego. Dopiero "Pianista" Szpilmana zrobił na nim takie wrażenie, że zdecydował się powrócić do tych strasznych czasów i zrealizować obraz, który byłby nie tylko ekranizacją doskonałej książki, ale także rozrachunkiem z własną przeszłością. 


Jeśli przeczytałeś moją recenzję, zostaw ślad po sobie, będzie mi bardzo miło :)


źródło: naekranie, filmweb, wikipedia, google
Grafika: google

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wszystko fajnie, ale naprawdę ogromna szkoda, że wszystko jest słowo w słowo skopiowane. Dając nagłówek "Moja Recenzja" myślałam, że opiszesz np. swoje osobiste odczucia podczas oglądania. Niestety nie jest to Twoja recenzja, a mieszanka kilku recenzji ogólnodostępnych w internecie. :P

Pozdrawiam. 

piekne.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

sygna.png.578a8aac197e6986e32fb654f07a6899.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

chodnikowy wilk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie