Skocz do zawartości
FAME MMA 21 - ZGARNIJ PSC ×

Zablokowane [Artykuł] Dlaczego akurat "Złe Mięso"?


Klusia

Rekomendowane odpowiedzi

J9wRxeE.png.2255189d03856169cbf2a82dc64dbb95.png

261160740_3182634335314711_4067303112041005568_n (1).png

J9wRxeE.png.2255189d03856169cbf2a82dc64dbb95.png

 

Wstęp


Dzisiaj pewni użytkownicy podsunęli mi pomysł na tego typu artykuł. Wydaje mi się, że tymi osobami są: @ drenn i @ Tayquil spytacie dlaczego? Zaczęliśmy rano dyskusję na temat nazw miejscowości, mojej - Czarna Woda oraz okolicznych m.in. właśnie Złe Mięso, do którego mam 5 km, a jest związana z nim ciekawa historia oraz kilka legend. 

 

Złe Mięso - gdzie to w ogóle jest?

 

Złe Mięso to najdziwniej brzmiąca nazwa miejscowości w Polsce według głosowania przeprowadzonego wśród internautów. Miejscowość ta położona jest na północy naszego kraju, w województwie pomorskim, w powiecie chojnickim, na pograniczu borowiacko-kaszubskim. Zamieszkana jest przez około 300 mieszkańców, stała się popularna za sprawą swojej nie do końca apetycznie brzmiącej nazwy. Kto taką nazwę wymyślił? Jakie legendy wiążą się z tym oto obszarem? Po zapoznaniu się z tymi starymi legendami pewnie sami stwierdzicie, że okazuje się, że za dziwną nazwą może kryć się historia z piekła rodem.

 

Najpopularniejsza legenda związana z miejscowością Złe Mięso

 

Z dawien dawna na brzegu rzeki Wdy istniała karczma, co jest sprawą oczywistą, wszak gdzieś strudzeni kupcy idący do Gdańska musieli wypocząć przed dalszą podróżą. Karczma jak to w dawnych czasach bywało przechodziła dziedzicznie z rąk do rąk i w końcu trafiła w posiadanie karczmarza, który z braku talentu kulinarnego karczmę zapuścił na tyle, że kupcy mimo zmęczenia zaczęli omijać ją z daleka, nadkładając mil by najeść się do syta u konkurencji. 
Bieda zagościła w obejściu i głód zajrzał w oczy. Sytuacja była na tyle tragiczna, że karczmarz sam siebie nie mógł wykarmić, nie wspominając o gościach. Nawet myszy stwierdziły, że z tego pieca chleba już nie będzie i wyniosły się do okolicznych gospodarstw.

 

KRWAWY POMYSŁ
Pewnego dnia, potężna wichura wygięła przydrożne drzewa, a rzęsisty deszcz spowił okolicę, ograniczając widoczność na tyle, że nie było widać własnej wyciągniętej dłoni. Karczmarz, który lada dzień miał zamykać interes, usłyszał rżenie konia, a chwilę po tym skrzypnięcie otwierających się drzwi. To strudzony drogą, bogaty kupiec chroniący się przed nawałnicą wszedł, przywitał się i poprosił gospodarza o gościnę.
To dar od losu – pomyślał właściciel, skłonił się głęboko przybyszowi i poszedł do kuchni. Tam, nie zastanawiając się długo, chwycił przyrdzewiały tasak i wrócił na salę. Jeden cios wystarczył i kupiec leżał martwy u jego stóp. Ostatnia kropla krwi nie opadła z ostrza, a mordercy przyszło do głowy jeszcze jedno okrucieństwo

– Tyle mięsa ma się zmarnować? Po tylu dniach głodu? Tak być nie może! – Wprawną ręką rzeźnika oprawił truchło kupca. Wykroił całe mięso, a na kościach ugotował wywar.

Skradziony majątek przeznaczył na odbudowę upadającej karczmy i po pewnym czasie, goście ponownie zaczęli odwiedzać jego obejście. Karczmarz bogacił się jak nikt inny w okolicy. Karczma jego zyskała sławę, a najbardziej chwalone okazały się mięsiwa. Gotował, wędził i robił wyśmienite wędliny. Klienci byli zachwyceni.
Jednak po pewnym czasie, rodziny osób zaginionych, których było coraz więcej, zaczęły pojawiać się w okolicy i długo nie trwało, jak na jaw wyszła przerażająca prawda. Wokół karczmy odnaleziono doły z niepoliczalną ilością kości ludzkich, a seryjnego zabójcę kanibala skazano na śmierć.

Mimo upływu setek lat, pamięć o tych zdarzeniach pozostała, czego dowodem jest nazwa wsi Złe Mięso.

 

Legendy polskie – O wsi Złe Mięso.

 

Jeśli komuś nie odpowiada taka ilość treści lub po prostu woli słuchać niżeli czytać to możecie posłuchać tej legendy w odnośniku poniżej:

 

 

 

 Sołtys miejscowości Złe Mięso

 

Również sam sołtys wsi, do której należy wyżej opisywana miejscowość - Zbigniew Berendt - wypowiadał się na temat tej jakże specyficznej nazwy, zapytany odpowiedział:

 

- Setki lat temu na tych terenach doszło do wielkiej bitwy, w której trupem padło sporo żołnierzy i wiele zwierząt. Padlina rozłożyła się na polu walki.

Druga wersja mówi o nieuczciwym karczmarzu, który starym, zepsutym mięsem, potruł swoich gości - tłumaczy sołtys.


Jest też trzecia legenda, najbardziej drastyczna, o niej milczy nawet sołtys. Podobno nieuczciwy karczmarz podał swoim gościom... danie z wcześniej zamordowanych podróżnych.

 

Moja wiedza na temat Złego Mięsa

 

Nie będę ukrywać, że sama kiedyś zastanawiałam się nad tym dlaczego ta miejscowość nosi akurat taką dziwną, a zaraz w pewnym sensie ciekawą nazwę. Popytałam więc moich rodziców, kilku znajomych z tamtej miejscowości, kilku starszych osób, które na pewno wiedzą na ten temat więcej niż ja. Dowiedziałam się od zdecydowanej większości, że w tym miejscu w niewielkiej odległości od siebie mieściły się dwie karczmy, które ze sobą konkurowały. Jak wiadomo "konkurencja" wiąże się zazwyczaj z nagonką jeden na drugiego - podobnie i w tej historii. Krąży po okolicy wersja, że właściciele obu tych karczm chcieli siebie wzajemnie wyeliminować rozpowiadając plotki, z których podobno ta z tym złym mięsem była prawdziwa. Jedni mówili, że w drugiej karczmie podawane jest złe mięso, a o pierwszej mówiono, że jest podawana tam czarna woda. W związku z tym, podróżni omijali obie karczmy, dlatego też obie upadły, natomiast rozsiewane plotki miały później stać się inspiracją do nadania wsiom tych właśnie nazw - Złe Mięso i Czarna Woda.

 

J9wRxeE.png.2255189d03856169cbf2a82dc64dbb95.png

źródła:

Google

piekne.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

sygna.png.578a8aac197e6986e32fb654f07a6899.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

chodnikowy wilk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Klusia usunął z polecanych i polecił ten temat

Jak zawsze się @ Klusiawykazała. Miło się czyta i można się czegoś dowiedzieć oby tak dalej ;)

ZNAJDZIESZ MNIE O TUTAJ :D

   

b_350_20_692108_381007_ffffff_000000.png

 

tXphS9D.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wiecie, że mięso w mikrofali szybciej się podgrzewa niż makaron? :fajka:

𝕵𝖊𝖘́𝖑𝖎 𝖑𝖚𝖇𝖎𝖘𝖟 𝖔𝖉𝖉𝖞𝖈𝖍𝖆𝖈́ 𝖕𝖊ł𝖓𝖆̨ 𝖕𝖎𝖊𝖗𝖘𝖎𝖆̨ – 𝖟𝖔𝖘𝖙𝖆𝖓́ 𝖜𝖎𝖐𝖎𝖓𝖌𝖎𝖊𝖒, 𝖆 𝖓𝖆𝖏𝖑𝖊𝖕𝖎𝖊𝖏 𝖜𝖎𝖐𝖎𝖓́𝖘𝖐𝖆̨ 𝖐𝖔𝖇𝖎𝖊𝖙𝖆̨, 𝖇𝖊̨𝖉𝖟𝖎𝖊𝖘𝖟 𝖔𝖉𝖉𝖞𝖈𝖍𝖆ł 𝖉𝖜𝖎𝖊𝖒𝖆.

RMvI13s.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze? Zaskoczyłaś mnie. Mało co widzę, żeby ktoś miał taki talent do interpretowania zdań na określony temat. Co do samego artykułu powiem, że nigdy nie słyszałem o takim mieście, oczywiście nie ukrywam tego, że słyszałem jeszcze dziwniejsze nazwy, ale to pikuś :D 

Należy Ci się serduszko za pracę! :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • usunał z polecanych temat
  • Klusia zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie