Skocz do zawartości

Zablokowane Słowa, których używamy źle


Rekomendowane odpowiedzi

Nie od dziś wiadomo, że język polski jest jednym z najtrudniejszych na świecie. Z tego powodu nie tylko obcokrajowcy, ale nawet sami Polacy mają problemy z jego opanowaniem. 

Źle wymawiamy słowa, źle je zapisujemy lub nawet nie rozumiemy co znaczą.  

Oto kilka przykładów wyrazów, których bardzo często używają Polacy, nie wiedząc co one oznaczają. 

 

Atencja

Zapewne wielu z Was się w tym momencie zdziwi, ale BARDZO dużo osób używa tego pojęcia nieprawidłowo, zwykle jako obelgi. Natomiast to słowo jest w rzeczywistości komplementem i oznacza wielki szacunek. 

Tak więc, jeśli mówimy o kimś, że "mamy wobec niego atencję", oznacza to, że taka osoba ma u nas względy/szacunek.

 

Bynajmniej  

Kolejne słowo często używane niezgodnie z przeznaczeniem. Sporo osób traktuje je jako bardziej majestatyczną formę "przynajmniej" lub "co najmniej", jednak jego znaczenie jest zupełnie inne. Jest to partykuła przecząca, która ma podkreślać zaprzeczenie. 

Przykład:

- Chcesz pojechać do restauracji?

- Bynajmniej nie.

 

Tudzież  

Bardzo często używane jako zamiennik dla słów "lub" czy "albo" (sam tak robiłem), co jest oczywiście błędne. Słowo "tudzież" jest archaizmem, który stanowi synonim dla "i" lub "oraz".

Przykład:

Zjadłem dziś obiad tudzież deser.

 

Dokładnie

Sam bardzo często łapię się na złym używaniu tego słowa, którego sporo osób używa jako potwierdzenia. Jeśli zapytam "czy pijesz mleko kozie?", a Ty odpowiesz "dokładnie", to popełniasz błąd.  Słowo to jest synonimem dla słowa "starannie".

 

Masakra

Zastanawiam się czy nie będzie to młodzieżowe słowo roku. Używają go niemal wszyscy, jednak 90% ludzi lub więcej niepoprawnie, najczęściej jako negatywny przymiotnik. Nie zliczę ile razy słyszałem określenie: " widzidz jak on wygląda? Masakra".

 

Według słownika wyraz ten oznacza masowe mordy, najczęściej podczas krwawych bitew lub zbiorowego ludobójstwa, przy czym często metody zabijania są okrutne. Masakrą można nazwać np. Atak na wyspie Utoya, gdzie Anders Breivik zamordował 77 osób. 

 

Strasznie

Wyraz ten bardzo często zastępuje słowo "bardzo", co oczywiście jest błędem. Strasznie można wyglądać lub straszne mogą być warunki w czyimś domu. Nie można "strasznie się stęsknić". Pamiętajmy, że to słowo zawsze powinno mieć wydźwięk negatywny.

 

Wigilia

Kojarzone z chrześcijańskim świętem narodzenia Jezusa, chociaż nie jest to błędne, to wigilia nie dotyczy tylko tego jednego dnia. Słowo "wigilia" oznacza "przeddzień" czy "dzień wcześniej" i może dotyczyć wszystkiego. Tak więc,  dla przykładu: piątek to wigilia weekendu ;)

 

Dedykowany

Bardzo często można zobaczyć np. w reklamach, że firma X wypuszcza szampon dedykowany do jakiegoś rodzaju włosów. Jest to błąd, ponieważ "dedykować" oznacza wyrażać szacunek lub wdzięczność konkretnej osobie lub osobom. Co więcej dedykować można dzieło np. książkę lub piosenkę, można też dedykować kartkę, najczęściej poprzez kilka słów. 

Tak więc szampon nie może być dedykowany, a co najwyżej przeznaczony lub stworzony dla rodzaju włosów. 

Natomiast dedykowana może być książka, może być miliard jej egzemplarzy, ale ta jedna zawiera słowa od autora do konkretnej osoby i to sprawia, że jest dedykowana.

 

Witaj

O znaczeniu tego wyrazu dowiedziałem się w trakcie pisania tego tekstu. Słowo "witaj" często zastępuje zwykłe dzień dobry, część itd. Jednak wiele osób (w tym ja) zapomiało, że wyraża ono radość ze spotkania drugiej osoby. Co więcej zakłada ono różny status osób, witać może gospodarz swojego gościa, czy nauczyciel uczniów, ale nie na odwrót, bo bo przecież gdzie miałby witać gość gospodarza, skoro nie jest u siebie?

Witać może @ RumcajsJumpernowego użytkownika forum, ale użytkownik już nie powinien witać rumcajsa.

Darmowy hosting zdjęć i obrazków
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O znaczeniu większości z tych przedstawionych terminów wiedziałem już wcześniej, starałem się oduczyć ich używania w błędny sposób i się ostatecznie chyba oduczyłem.

Chętnie zobaczyłbym temat poświęcony pleonazmom, ciekawe i w dodatku mało kto o tym wie.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Na szczęście większość wyrazów używam dobrze, niektóre jak "masakra" czy "strasznie" po prostu weszło do slangu miejskiego, które ma już swoje znaczenie. Ale to z tą wigilią to dobre jest, będę teraz tak mówić XD

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Klusia zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie