Skocz do zawartości
Zbiórka na nowy wygląd forum! ×

[NEWS] Tajemnice WENUS - NASA podaje szczegóły!


Rekomendowane odpowiedzi

WIAD.png
Czy jesteśmy sami? Czy na innej planecie jest życie? To pytanie zadaje sobie wielu ludzi.
Nasa jest organizacją, która bada wszelkie zjawiska obce, ludzkości nieznane. 

PLANOWANE SĄ DWIE MISJE!


NASA przedstawiła szczegóły dwóch misji na Wenus, których start jest planowany na koniec tej dekady. Celem projektu DAVINCI+ ma być zbadanie składu atmosfery naszego sąsiada. Misja VERITAS ma pomóc dowiedzieć się więcej o jej powierzchni, ewentualnych ruchach tektonicznych i potencjalnej aktywności wulkanicznej.

MISJE

Pierwsza misja to DAVINCI+ (Deep Atmosphere Venus Investigation of Noble gases, Chemistry, and Imaging). Zadaniem sondy będzie zbadanie składu wenusjańskiej atmosfery i jej ewolucji, a także sprawdzenie, czy planeta miała kiedyś oceany. Naukowcy chcą tego dokonać z pomocą kulistego próbnika, który zanurkuje w grubą atmosferę, gdzie zmierzy stężenie różnych gazów. Pozwoli to lepiej zrozumieć przyczynę szalejącego na planecie efektu cieplarnianego.

Wyniki mogą nie tylko odkryć wiele tajemnic Wenus, ale potencjalnie nawet odmienić rozumienie formowania się skalistych planet w Układzie Słonecznym i poza nim - przekonują specjaliści z NASA.


Wizualizacja etapów lądowania DAVINCI+ (NASA GSFC visualization and CI Labs Michael Lentz and colleagues)

Druga misja nosi nazwę VERITAS. Orbitujący wokół planety satelita ma wykonać trójwymiarowe mapy jej powierzchni, aby można było określić silnie różniącą się od ziemskiej geologiczną historię Wenus. Badacze chcą m.in. odpowiedzieć na pytania, czy nadal na planecie istnieją tektoniczne płyty i zjawiska wulkaniczne. Z pomocą podczerwonych czujników sonda sprawdzi także typy powierzchniowych skał i ewentualną obecność wody w wulkanicznych wyziewach, jeśli takie zostaną znalezione.

 

- Wskrzeszamy nasz program badań planetarnych razem z intensywną eksploracją globu, którego NASA nie odwiedziła od 30 lat - mówił Thomas Zurbuchen, zastępca dyrektora misji naukowej NASA.

- Z pomocą najnowszych technologii opracowanych w NASA i rozwiniętych w trakcie wielu misji i programów technologicznych wchodzimy w nową dekadę badań Wenus, aby zrozumieć, jak podobna do Ziemi planeta zamieniła się w szklarnię. Nasze cele są dalekosiężne. Nie chodzi tylko o zrozumienie ewolucji planet i ich zdolności do podtrzymywania życia w naszym Układzie Słonecznym, ale również właściwości dalekich egzoplanet. To nowa, ekscytująca era dla NASA - podkreślił ekspert.

 

- To zdumiewające, jak mało wiemy o Wenus, ale połączone wyniki tych misji opowiedzą nam o szczegółach tej planety od chmur na niebie, przez wulkany na jej powierzchni, aż do samego jądra. Będzie tak, jakbyśmy odkryli ją na nowo - powiedział Tom Wagner, naukowiec z programu Discovery NASA.


Tylko około 1000 kilometrów będzie dzielić sondę Juno od księżyca Jowisza


Wulkan Wenus
Największy wulkan tarczowy na Wenus, Maat Mons (NASA/JPL)

BADANIE NOWYCH TECHNOLOGII!
Przy okazji NASA wybrała dwa programy demonstrujące nowe technologie. Na pokładzie sondy VERITAS znajdzie się w związku z tym nowego typu atomowy zegar (Deep Space Atomic Clock-2), który docelowo ma usprawnić działanie autonomicznych pojazdów kosmicznych i obserwacje prowadzone z pomocą radioteleskopów. Z kolei sonda DAVINCI+ będzie korzystała z nowego typu spektrometru (Compact Ultraviolet to Visible Imaging Spectrometer CUVIS), który wykona wysokiej rozdzielczości pomiary optyczne w zakresie ultrafioletu. Mają one pozwolić na określenie nieznanej substancji, który pochłania połowę docierającego do planety promieniowania UV.
/tvnmeteo

Baner .png

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajnie opisane, ciekawa sprawa, dobra robota.

Przez Mrs.Fuksiara,

Dużo tekstu skopiowanego, ale dziękuje ;) 

sygnatura1.png.3f677f8d3c831d074b53c871b443db97.png

"Jeśli masz w sobie na tyle odwagi, by pokazać swój charakter - zrób to. Nie każda droga, którą pokazują Ci inni, jest tą właściwą. Wierzyć innym należy, ufać - tylko sobie."
Marcin Prus, Wszystkie barwy siatkówki

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...