Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

1.jpg.7392cdcbc383b29aa89ad0f71c52167b.jpg

 

 

Powierzchnia: 75,44 km²
Pogoda: 6 °C, wiatr płd.-zach., 19 km/h, wilgotność 74%
Powiat: karkonoski
Wysokość: od 440 do 886 m n.p.m
Liczba ludności: 6 557 

 

Szklarska Poręba to niewielka miejscowość położona w dolinie rzeki Kamiennej, na Dolnym Śląsku.

Umiejscowiła się ona przepięknie pomiędzy Karkonoszami a Górami Izerskimi, nieopodal granicy z Republiką Czeską. Liczne atrakcje oraz dodatkowa bliskość Czach sprawiają, że turyści bardzo chętnie wybierają się tutaj na wakacyjny wypoczynek. Może dlatego, że tutejsze warunki klimatyczne są porównywalne do alpejskich miejscowości powyżej 2000 metrów lub po prostu dlatego, że jest tutaj szalenie uroczo.

 

Atrakcje Szklarskiej Poręby

Chata Walońska

Waloni, pochodzący z Belgii i północnej Francji poszukiwacze cennych minerałów, rozpoczęli swe górnicze prace w Karkonoszach już w średniowieczu. To właśnie z Ksiąg Walońskich, z XIV w pochodzi pierwsze wzmianka o Karpaczu. Ta oryginalna i bardzo dbająca o zachowanie swoich tradycji grupa społeczna do dziś intryguje i ciekawi tajemniczością, wiarą w magię oraz kultywowaniem swoich dawnych obyczajów.

W salach z wielobarwnymi minerałami prowadzone są spotkania, podczas których prezentowana jest historia regionu, tradycje walońskie a dzieci i młodzież mogą wybić sobie pamiątkową monetę i posłuchać legendy o Duchu Gór - Karkonoszy.

chata.jpg.80325d89f4d3446ff19c0a31b79ecfec.jpg

 

Wodospad Szklarki

Drugi co do wysokości, po Wodospadzie Kamieńczyka, wodospad w polskich Karkonoszach, położony na wysokości 525 m n.p.m. Miejsce idealne na randkę - nosi miano najbardziej romantycznego. Jej kaskady skręcają się spiralnie spadając z wysokości 13 metrów. Do celu dotrzecie wybrukowaną ścieżką, dosłownie po kilkunastu minutach.

wodo.jpg.ee1d39b739ac0af1dbae18b99baa2344.jpg

 

Złoty Widok w Szklarskiej Porębie oraz Chybotek

Chybotek jest formacją skalną składającą się z kilku większych granitowych głazów. Najwyżej położony głaz o średnicy 4 metrów możemy z łatwością rozkołysać - od tego efektu wzięła się nazwa tego miejsca. Chybotek leży w Górach Izerskich na Szlaku Walońskim - jedna z walońskich legend podaje, że pod głazem ukryte jest wejście do podziemnego skarbca.

Złoty Widok to jedno z wielu miejsc w szklarskich Górach Izerskich, które oferują świetne widoki na Karkonosze. Był celem spacerów i widoków od dawien dawna. 

c.jpg.cbf564739753392d0edac83a7c88009b.jpg

 

Wodospad Kamieńczyka

Piękny, czarujący i imponujący. Bo jakże można oprzeć się tysiącom litrów spadającego z hukiem monotlenkuiwodoru? Aby dotrzeć pod sam wodospad będziecie potrzebowali około 30 minut spaceru z parkingu. Można na niego spoglądać z góry oraz z dołu.

W otchłań wąwozu schodzi się po ażurowych schodach i następnie po przejściu kilkudziesięciu metrów znajdujecie się u stóp samego wodospadu, gdzie woda potoku Kamieńczyk spada trzema kaskadami z wysokości 27m.

ka.jpg.5fe38250e4c236409dc67a00fc96f30b.jpg

 

Szrenica oraz Trzy Świnki – Karkonosze

Granitowe skałki położone na zboczach Szrenicy, położone po obu stronach czerwonego szlaku w Karkonoszach. Mają bardzo ciekawy kształt i znajdują się w ścisłym rezerwacie Karkonoskiego Parku Narodowego. Ze skałkami związana jest ciekawa legenda o Karkonoszu, który zapragnął poznać życie prostych ludzi i został na jakiś czas świniopasem u chytrego gospodarza.

tt.jpg.35bd926a0e9fc30b3bdf0ff338812868.jpg

 

Śnieżne Kotły

Najpiękniejsza wycieczka prowadząca ze Szklarskiej Poręby w Karkonosze.Śnieżne Kotły są doskonałym przykładem krajobrazu alpejskiego w Karkonoszach - śnieg na dnie kotłów potrafi zalegać do połowy lata. Niezwykle ciekawa jest też miejscowa roślinność. W Śnieżnych Kotłach występuje skalnica śnieżna - jedyne miejsce w Europie Środkowej. Kolejny gatunek, który, w naszym kraju występuje jedynie tu i w Tatrach, to rozrzutka alpejska - rodzaj paproci, a jedyne na świecie stanowisko podgatunku tzw. bazaltowej skalnicy darniowej występuje tylko w Śnieżnych Kotłach. Poza tymi wyjątkowo rzadkimi gatunkami rosną tu gatunki flory alpejskiej oraz arktycznej, np: sasanka alpejska, wawrzynek wilczełyko, pierwiosnka maleńka, tojad mocny, modrzyk górski, róża alpejska, zimoziół północny (relikt epoki lodowcowej). 

s.jpg.75e6531890b200e73a089f6c9e15ff20.jpg

 

Zakręt Śmierci punkt widokowy na Szklarską Porębę

Najsłynniejszy zakręt drogowy w Polsce znajduje się na rogatkach Szklarskiej Poręby. Znajdziecie go dokładnie na drodze wojewódzkiej nr 358, pomiędzy Szklarską a Świeradowem-Zdrój, czyli na tak zwanej Drodze Sudeckiej. Zakręt powstał kilka lat przed drugą wojną światową, a specyficzna nazwa została nadana mu dopiero po pewnym czasie, w obliczu licznych wypadków samochodowych, które miały tutaj miejsce. Obecnie znajdziecie tutaj nowo oddany punkt widokowy na Karkonosze oraz na Kotlinę Jeleniogórską, położony na zboczach Czarnej Góry.

z.jpg.15a1b8f55da34b621401aaa3a843caac.jpg

 

Zamek Chojnik

Znajduje się na szczycie góry Chojnik w Karkonoszach. Ruiny wznoszą się wysoko na wzgórzu, które najpierw musicie zdobyć, nim zaczniecie szturmować bramy zamku. I prawdę powiedziawszy już droga prowadząca do celu okazuje się wielką przygodą. Bo przecież spacerując czarnym szlakiem będziecie mieli możliwość przedarcia się przez Zbójeckie Skały oraz przejścia przez niewielką, 20 metrową jaskinię szczelinową uwieńczona krótkim, 3 metrowym kominem. To chyba jeden z bardziej uroczych zamków na ziemiach Dolnego Śląska. A do tego zachowała się wieża zamkowa, na którą prowadzą w dużej mierze zewnętrzne schody. Z samej wieży rozciąga się wyśmienita panorama, godna każdej warowni.

1z.jpg.701acb3cd1d80716d4b0bb9adb57408e.jpg

 

Muzeum Minerałów w Szklarskiej Porębie

W Muzeum Mineralogicznym w Szklarskiej Porębie można obejrzeć blisko 3000 eksponatów: minerałów i skamieniałości z całego świata, a także jeden eksponat z kosmosu - meteoryt Gibeon. Przed budynkiem muzeum znajduje się jedyny w Europie LAS KARBOŃSKI. Są to skamieniałe pnie drzewa, które rosły około 300 milionów lat temu. Interesującym działem muzeum są skamieniałości i szkielety dinozaurów. Jest to największa w Polsce prywatna kolekcja tych gadów sprzed milionów lat. Wśród eksponatów znajdują się również jaja dinozaurów z Chin.

 

hg.jpg.5b08dc4c06fe830726b3304d7723e89e.jpg

 

mkj.jpg.ab687eeae60590986ce7d5544e7a5797.jpg

 

Schronisko Wysoki Kamień 

Wysoki Kamień, jeden ze szczytów Wysokiego Grzbietu, leży tuż nad Szklarską Porębą, w Górach Izerskich. W górach, które są niebanalne, fantazyjne i oferują kilka wyśmienitych punków widokowych. Jednym z nich jest właśnie Wysoki Kamień, z którego widać nie tylko Karkonosze, czy Góry Izerskie, ale również w zasięgu wzroku pozostają Góry Kaczawskie oraz Rudawy Janowickie. Można śmiało powiedzieć, że szczytu rozciąga się jedna z najwspanialszych panoram w Sudetach.

hgt.jpg.f0dc49b2e3a42104a4d4bb31b446ed04.jpg

 

Narty oraz Rower w Szklarskiej Porębie

Grzechem byłoby nie wspomnieć o zimowych atrakcjach Szklarskiej Poręby. Bo przecież jest jedną z najważniejszych miejscowości na narciarskiej mapie Polski. Na Szrenicy czeka na Was 5 tras o łącznej długości 12 kilometrów, które w okresie zimowym przeżywają istne oblężenie. A do tego niebanalny wyciąg krzesełkowy. Mający swoje lata i swój klimat. Co ważne wyciąg działa również latem, dzięki czemu można znacząco skrócić czas dojścia na karkonoską grań. 

 

hgtr.jpg.225807318520c5111da01a30e81ad156.jpg

 

MIŁEGO DNIA! <3

 

 

Źródła : google grafika, atrakcje turystyczne szklarska poręba

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zawsze słyszałem że tam jest pięknie i wiele miejsc do zwiedzania. Kiedyś spojrzałem na mapę patrzę 500km mówię pierdziele aż się podjąłem i pojechałem i nie żałuję 😍😍 pięknie napisane tak jak tam jest super. 

Hnet.com-image.gif.79277061f0e16326b2b271e56c695df1.gif

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Admin

Byłem, polecam ;p Co do pracy to jest ładnie i kompetentnie napisana. Leci +

 :!!: Aktualizacja wersji IPS! Znalazłeś błąd? Napisz w tym temacie! :!!: 
- - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - - 

Nie znasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytanie?
Znajdź odpowiedź w TYM 
miejscu!

:!!: (jeżeli brakuje jakiegoś pytania, napisz na PW a dodamy je do listy) :!!: 

 

 

 

 

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
  • Mrs.Fuksiara usunął z polecanych i zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...