Skocz do zawartości

[#16] 10 ciekawostek na temat Świętego Mikołaja!


Rekomendowane odpowiedzi

CIEKAWOSTKI.png
1.  Najstarsza legenda związana ze świętym Mikołajem pochodzi z połowy VI wieku.
Opowiada ona o uratowaniu skazanych na śmierć żołnierzy.
Cesarz Konstantyn wysłał wojsko, aby stłumić bunt we Frygii. Żołnierze wylądowali w porcie, niedaleko Miry, którą splądrowali. Lokalny prefekt skazał za to na śmierć trzech oficerów. W ostatniej chwili egzekucję powstrzymał Mikołaj, który wykazał niewinność skazanych i zaprosił ich do pałacu biskupiego. Jednak po zakończonej kampanii żołnierze zostali oskarżeni przez cesarza Konstantyna o nadużycia i ponownie skazani na śmierć. W nocy przed egzekucją, oficerowie błagali w modlitwach o pomoc Mikołaja. Biskup ukazał się we śnie Konstantynowi, zaświadczył o niewinności skazanych i wskazał prawdziwych winowajców. Rano, przed obliczem senatu, oficerowie zostali uniewinnieni i wysłani do Miry z darami.

2.  Krampus!
Dla Austriaków towarzyszem św. Mikołaja jest Krampus – pół-kozioł, pół-demon, który podobnie jak Czarny Piotruś ma karać i straszyć dzieci, które są niegrzeczne. Tradycja występowania Krampusa funkcjonuje także w Bawarii i części północnych Włoch.

Krampus - Wikipedia

3. Gdzie napisać?
Tradycją jest, że dzieci piszą listy do św. Mikołaja, w których przedstawiają swoje życzenia odnośnie prezentów. Istnieją trzy adresy urzędów pocztowych, na które dzieci mogą te listy wysyłać. Są to: Drobak w Norwegii, Rovaniemi w Finlandii i North Pole w Kanadzie. Kod pocztowy to HOH OHO.

4. Żona Mikołaja! 
Mikołaj był kawalerem, aż do 1849 roku, kiedy jego żona pojawiła się w opowiadaniu „Legenda Bożonarodzeniowa” Jamesa Reesa.

5. Reniferki!
Mikołaj ma w sumie dziewięć reniferów: Kometek, Amorek, Błyskawiczny, Fircyk, Pyszałek, Tancerz, Złośnik, Profesorek oraz najpopularniejszy – Rudolf czerwononosy, który dołączył do zespołu w 1939 roku.

filing_images_499filing0.gif
Rudolf to wymysł człowieka :c 
Jeden z pracowników sieci, domów towarowych Montgomery Ward miał za zadanie stworzenia opowieści, dzięki której wzrośnie sprzedaż artykułów i produktów. Rozpowszechnienie Czerwononosego Rudolfa w kolorowych ulotkach, rozdawanych klientom sklepu, spowodowało znaczny wzrost zysków.


6. Chyba zmieniamy obyczaje!
W amerykańskich filmach Świętemu Mikołajowi pozostawia się poczęstunek w postaci ciasteczek i mleka. W Austrii i Wielkiej Brytanii jest to alkohol. Najczęściej piwo i sherry.

0004Y1KI36KFG0N8-C122-F4.jpg

7. Ciężarówka Coca-Coli!
Urodzony w Stanach Zjednoczonych ilustrator Thomas Nast (1840-1902) pomógł stworzyć współczesną wersję Mikołaja. Przedstawił on świętego jako wesołego, pucołowatego i ubranego w czerwony strój starszego mężczyznę. Wizerunek ten umocnił się w mediach za sprawą Coca-Coli, która wykorzystała ten obraz w reklamie z 1931 roku.

628_swiety_mikolaj.jpg

8.  Święty Mikołaj jest najpopularniejszym na świecie niebiblijnym świętym.
We Francji i Niemczech znajduje się ponad dwa tysiące kościołów pod jego wezwaniem. W Wielkiej Brytanii znajdziemy ich około czterystu.

9. Święty ma wiele imion
My znamy Świętego Mikołaja, w Chinach wołają na niego Shengdan Laoren, w Anglii Father Christmas, we Francji Pere Noel, na Hawajach Kanakaloka, w Hiszpanii Los Reyes Magos, w Japonii Santa Kurohsu, w Rosji to Dziadek Mróz, a na Węgrzech Karácsony Apó.

10. Jeżeli św. Mikołaj nie pojawiał się osobiście...
...dzieci w różny sposób przekazywały, że na niego czekają.
Według holenderskich zapisów, dzieci zostawiały buty przy kominku, w Czechach wieszały skarpety na ramach okiennych, w Austrii kładły buty na parapecie.

/ciekawostkionline, zalajkowane, dobresobie

 

Baner .png

Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...