Skocz do zawartości
MISS/MISTER JESIENI 2023 ×
[VI EDYCJA] WOJNA NA MEMY! ×
[KONKURS] Mask Painter ×

Zablokowane Krew To Życie Podziel Się


browarek3d

Rekomendowane odpowiedzi

krew-to-zycie.png

Dlaczego warto zostać krwiodawcą i jak rozpocząć oddawanie krwi?
Krew jest lekiem, którego niczym nie można zastąpić. Podawana jest w stanach zagrożenia życia. Najnowocześniejsze i najbardziej skomplikowane zabiegi operacyjne nie byłyby możliwe do wykonania, gdyby nie było krwi. Jedynym źródłem krwi są zdrowi ludzie, którzy rozumieją, że oddanie krwi to rodzaj posłannictwa – ludzie tacy jak Ty!
Oddając krew możesz sobie wyobrazić, że dzięki Twojemu cennemu darowi krwi czyjeś życie zostanie uratowane. Ponownie będzie się mógł uśmiechać i przede wszystkim żyć! Osoba, która otrzyma Twoją krew pozostanie nieznana, ale pamiętaj że ona też jest czyimś przyjacielem, rodzicem lub krewnym.

Przywileje honorowego dawcy krwi
-8 tabliczek czekolady – to najbardziej znany “bonus” za oddanie krwi. Każdy dawca opuszczając punkt poboru krwi otrzymuje posiłek regeneracyjny wartości kalorycznej 4 500 kcal.
-Wolny dzień w pracy, uczelni, szkole – na prośbę dawcy wystawiane jest zaświadczenie usprawiedliwiające nieobecność, czyli można mieć  dodatkowe dni wolne w roku ;-). Honorowemu Dawcy Krwi, zgodnie z art. 9 ustawy o publicznej służbie krwi przysługuje zwolnienie od pracy w dniu oddania krwi i na czas okresowego badania lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia.
-Zwrot kosztów poniesionych na przejazd do najbliższego Punktu Krwiodawstwa.
-Zaświadczenie potwierdzające objętość oddanej krwi – w przypadku, gdy oddaje się krew na rzecz konkretnego pacjenta.
-Legitymacja HDK (Honorowego Dawcy Krwi) – do niej zbiera się wpisy dotyczące ilości oddanej krwi.
-Kopia wyników badań.
-Ulga podatkowa – szczegóły opisuję poniżej.
-KREWKARTA – po dwukrotnym oddaniu krwi w RCKiK (Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa), czyli przy okazji trzeciej wizyty, na życzenie krwiodawcy istnieje możliwość nieodpłatnego uzyskania „KREWKARTY” – dokumentu potwierdzającego grupę krwi, który w razie wypadku znacząco skraca  czas potrzebny na ustalenie grupy krwi koniecznej do podania.
-Rabaty w sklepach internetowych i punktach usługowych – aktywni dawcy krwi mogą liczyć na różne rabaty. Warto się o nie osobiście dowiadywać. Ja słyszałem o tańszym korzystaniu z niektórych basenów i siłowni. Fani turystyki górskiej mogą skorzystać z rabatów udzielanych przez partnerów akcji “Dawcom w Darze”. Od czasu do czasu także wejściówki na koncerty itp.

Zasłużeni krwiodawcy
-Zniżka na leki znajdujące się na liście leków refundowanych oraz bezpłatny przydział leków krwiotwórczych (według listy ogłaszanej w Rozporządzeniu Ministra Zdrowia). Magda zeznaje, że coraz mniej jest takich leków, ale warto się o to dopominać przy wypisywaniu recept. Można mieć w ten sposób, np. tańsze żelazo.
-Obsługa bez kolejki w aptekach i u lekarzy – uprawnienia do korzystania poza kolejnością ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej oraz usług farmaceutycznych udzielanych w aptekach. Magda przyznaje się, że nosi w portfelu wyciąg z ustawy, bo w niektórych miejscach nie chcą tego uznawać, np. w przychodniach.

Kto może oddać krew?
-Zgłaszający się do oddania krwi ( 18 - 65 lat) powinien posiadać przy sobie dokument ze zdjęciem potwierdzający tożsamość i numer PESEL:
-Dowód osobisty,
-Legitymację studencką,
-Prawo jazdy,
-Paszport,
-Dawca wielokrotny - również legitymację Honorowego Dawcy Krwi.
-Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. 
-Każdy, kto zgłasza się do oddania krwi powinien być zdrowy, wypoczęty, wyspany oraz po spożyciu lekkostrawnego i niskokalorycznego posiłku i wypiciu około 1,5 litra płynów w ciągu 24 godzin przed oddaniem krwi. 
-Kandydat na dawcę krwi musi posiadać nr PESEL oraz powinien posługiwać się językiem polskim w mowie i piśmie w stopniu, który umożliwi mu bez udziału osób trzecich samodzielne zrozumienie treści kwestionariusza i wypełnienie go. Kandydat na dawcę nie może być po spożyciu alkoholu minimum 24 godziny przed oddaniem krwi. 
-Oddawanie krwi jest zabiegiem całkowicie bezpiecznym dla Dawcy z uwagi na stosowanie w trakcie pobierania krwi wyłącznie sprzętu jednorazowego użytku. O wszelkich wątpliwościach dotyczących swojego zdrowia należy powiadomić lekarza kwalifikującego do oddania krwi, a także oddać mu osobiście wypełniony Kwestionariusz dla Krwiodawcy zawierający pytania o przeszłość chorobową oraz prowadzony tryb życia kwalifikowanego kandydata. 
-Osoby wykonujące takie zawody jak: pilot, maszynista, kierowca autobusu, operator dźwigu, oraz pracujące na wysokości, uprawiające wspinaczkę, głębokie nurkowanie mogą powrócić do tych zajęć nie wcześniej niż 12 godz. po oddaniu krwi.

Kto nie może oddać krwi?
-Nie mogą oddawać krwi osoby, które chorowały na wirusowe zapalenie wątroby (tzw. żółtaczkę zakaźną), nosiciele wirusa HIV oraz chorzy na AIDS. Krwi nie pobiera się od narkomanów, od osób mających kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami, szczególnie znanymi od niedawna. 
-Dawcami krwi nie powinni być osoby z aktywną lub przebytą poważną chorobą układu krążenia, układu nerwowego, układu pokarmowego, układu oddechowego, nerek, skóry (np. łuszczyca), układu immunologicznego, układu endokrynnego (np. cukrzyca, choroby tarczycy), tkanki łącznej. 
-Dyskwalifikacją stałą objęci są kandydaci z chorobami krwi i układu krwiotwórczego, skłonnością do patologicznych krwawień, z nawracającymi omdleniami i napadami drgawkowymi, chorobami nowotworowymi, chorobami tropikalnymi, chorobami psychicznymi, chorobą alkoholową. 
-Nie kwalifikują się na krwiodawców osoby leczone ludzkim hormonem wzrostu, po przeszczepie rogówki, posiadające w rodzinie chorego na chorobę Creutzfeldta-Jakoba oraz przebywające powyżej pół roku w latach 01.01.1980 - 31.12.1996 w Wielkiej Brytanii, Francji i Irlandii. 
-Dyskwalifikacją czasową obejmuję się między innymi osoby, które miały kontakt z zakaźnie chorym lub przebyły ostrą chorobę zakaźną, po szczepieniach ochronnych, w ciąży, po porodzie, w trakcie miesiączki, po leczeniu stomatologicznym. 
-Nie można oddawać krwi w ciągu 6 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi, po wykonaniu tatuażu, przekłuciu różnych części ciała, akupunkturze, depilacji kosmetycznej, zabiegach diagnostycznych (np. gastroskopii), po pobycie w krajach Afryki Środkowej, Zachodniej i Tajlandii oraz na terenach endemicznego występowania malarii lub innych chorób tropikalnych, a także po pobycie w zakładzie karnym. Twoja krew zostanie zbadana, aby stwierdzić, czy nie jesteś zakażony/a kiłą, HIV, żółtaczką zakaźną B lub C. Jeśli test wypadnie dodatnio, nie zostanie przetoczona. Jednak przy każdej infekcji pomiędzy momentem zakażenia i chwilą, gdy staje się możliwe wykrycie go drogą badań laboratoryjnych, upływa pewien czas. W tym okresie w żadnym przypadku nie wolno oddawać krwi, ponieważ może być źródłem zakażenia, chociaż testy laboratoryjne są jeszcze ujemne. Nie oddawaj więc krwi, jeżeli przez ryzykowne kontakty lub zachowania naraziłeś/aś się na niebezpieczeństwo.

Po oddaniu krwi.
-Posiłek regeneracyjny
-Zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi
-Legitymację Honorowego Dawcy Krwi
-Bezpłatne wyniki badań:
-Grupy krwi ( na życzenie Dawcy wynik w postaci karty identyfikacyjnej grupy krwi )
-Morfologii
-Na obecność markerów chorób zakaźnych przenoszonych drogą krwi, w tym wirusowego zapalenia wątroby B i C, wirusa HIV i kiły.

Gdzie można oddać krew? 
W każdym większym mieście i oczywiście są też wyjazdy do małych, miast które są bardzo często.
https://krwiodawcy.o...ozna-oddac-krew

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie