Skocz do zawartości

Zablokowane Ciekawostki Piwo🍻🍺


Proplayer

Rekomendowane odpowiedzi

CIEKAWOSTKI.png

Trzeci pod względem popularności napój na świecie

Jest jednym z najstarszych produkowanych napojów alkoholowych. Pierwsze archeologiczne dowody na warzenie piwa pochodzą sprzed 13 tysięcy lat z terenów Izraela. Przez tysiące lat receptura trunku ewoluowała a gęsta, fermentowana zawiesina z czasów prehistorycznych dała początek dziesiątkom styli piwa spożywanym dziś.

1.Słowo piwo wywodzi się z języka prasłowiańskiego, gdzie piwo oznaczało dowolny napój.

 

Z czasem zaczęto go używać wyłącznie do nazywania napoju fermentowanego ze słodu, chmielu, drożdży i wody.

 

2.Piwo było bardzo powszechnym napojem już w starożytności.

Zapiski z początków starożytnego Egiptu wspominają o piwie. U Sumerów pojawia się w Eposie o Gilgameszu pochodzącym z końca trzeciego tysiąclecia p.n.e. Po upadku cywilizacji sumeryjskiej sztukę warzenia piwa przejęli Babilończycy.
 
3.Do dziś cieszy się nieustającą popularnością. Jest trzecim pod względem popularności napojem na świecie.
Częściej spożywane są tylko woda i herbata.
 
4.Sumerowie do przygotowywania piwa wykorzystywali chleb.
Był to najprostszy sposób produkcji starożytnego piwa, gdyż do fermentacji alkoholowej wymagane są jedynie chleb i woda. Sumerowie byli pierwszą cywilizacją, która udokumentowała produkcję tego napoju.
 
5.„Monument bleu” to sumeryjskie tabliczki sprzed 6000 lat, na których przedstawiono kobiety produkujące piwo z orkiszu.
W kulturze Sumerów produkcja piwa trudniły się kobiety, gdyż browarnictwo znajdowało się pod opieką bóstw żeńskich. „Monument bleu”, eksponat Luwru,  to najstarszy na świecie dokument zawierający informacje na temat produkcji piwa.
 
6.Sumerowie wytwarzali dwa gatunki piwa – ciemne i jasne.
Ciemne, mocniejsze piwo było przeznaczone dla mężczyzn, dzieliło się na szesnaście gatunków. Kobiety spożywały jasne i lekkie pszeniczne piwo.
7.Na terenach dawnej Polski piwo było powszechnie lubiane a jego produkcja bardzo opłacalna.

Wraz z powstaniem karczm i tawern złoty napój zyskał na znaczeniu. Produkcją na większą skalę w średniowieczu zajęły się cechy rzemieślnicze a później browary dworskie. Jednym ze słynnych browarników okresu renesansowego był Jan Heweliusz.

Okres przedrozbiorowy dla polskiego piwa był bardzo korzystny, degradacja nastąpiła dopiero w okresie polski porozbiorowej, gdy lokalne browary odcięte od finansowania i technologii operowały na zasadach preindustrialnych podczas gdy zachodnie fabryki uprzemysłowiły się i rozwinęły.

 

 

8.Do wyprodukowania piwa potrzebne są cztery składniki: woda, słód jęczmienny, chmiel i drożdże.
Proces tworzenia piwa rozpoczyna się od zacierania następnie powstały zacier filtruje się, beczki z zacierem przechodzą obróbkę termiczną (warzenie). Uwarzone piwo musi następnie przejść proces fermentacji, następnie poleżakować i dojrzeć po czym jest filtrowane i przekazywane do dystrybucji.
9.Jęczmień dostarcza skrobi, która jest przekształcana w cukry fermentujące.
Pełni również rolę podłoża filtracyjnego. W wielu browarach część słodu zastępuje się surowcami niesłodowanymi, które mają podobne właściwości.
 
10.Chmiel dodawany jest do piwa w celu wzbogacenia jego smaku jako przyprawa.
W związku z intensywnym smakiem i aromatem dodaje się go niewiele. Dwa parametry, które bierze się pod uwagę przy wyborze odpowiedniego chmielu to jego goryczka i aromat. Chmiel pojawił się w recepturze piwa dopiero w IX wieku, wcześniejsi entuzjaści piwa musieli się obejść smakiem mniej wyszukanej, uboższej wersji.
Dziękuje za Uwagę myślę , że smakoszą piwa moja ciekawostka się spodobała. Najlepiej przy czytaniu tej ciekawostki pić piwo🍺🍻.
Informację wzięte z Ciekawostkionline. Dodaję kilka zdjęć.
product.png.46a0761301a7d569cff5459202cdf915.png
118680_r0_940.jpg.ac0cc2f047eaf3bfef03b222ff5d9d6c.jpg
images.jpeg.71d52b96b36dab945b5daef8a19c60f2.jpeg
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kozak ciekawostki, tylko popracuj jeszcze nad kolorystyką, bo te biale tło bije w oczy ostro i jest totalnie niepotrzebne xd 

ringo.png
xd.jpg.0bb1eabc3eaf7fded24fb10f1ed1584a.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie