Hej! Mam przyjemność zaprezentować kolejną odsłonę „podróży dookoła świata”. Dzisiejsze wydanie poświęcone jest państwu afrykańskiemu, jakim jest Maroko.
MAROKO
Maroko to państwo położone w północno-zachodniej Afryce, stanowiące unikalne połączenie kultury arabskiej, berberyjskiej i śródziemnomorskiej. Graniczy od wschodu z Algierią, od południa z Saharą Zachodnią, a od północy i zachodu jego brzegi oblewa Morze Śródziemne oraz Ocean Atlantycki. Przez Cieśninę Gibraltarską dzieli je zaledwie 14 km od Hiszpanii, z którą graniczy również lądowo – przez hiszpańskie enklawy Ceutę i Melillę. Stolicą kraju jest Rabat, a największym miastem Casablanca. Maroko liczy ponad 37 milionów mieszkańców i funkcjonuje jako monarchia konstytucyjna, z królem Mohammedem VI na tronie.
POŁOŻENIE NA MAPIE
FLAGA
STOLICA
Stolicą Maroka jest Rabat - miasto położone w zachodniej części kraju nad Oceanem Atlantyckim. W 2024 roku miasto liczyło około 510 tysięcy mieszkańców.
JĘZYK, WALUTA I RELIGIA
Oficjalnymi językami są arabski, tamazight (język berberyjski), a także dialekt darija - będący zlepkiem języka arabskiego, berberyjskiego i języków europejskich, choć w wielu miejscach usłyszymy też francuski – pamiątkę po okresie protektoratu. Walutą jest dirham marokański (MAD). Dominującą religią w kraju jest islam sunnicki, który przenika codzienne życie mieszkańców – od tradycji po architekturę i kalendarz świąt.
KLIMAT
Maroko wyróżnia się niesamowitą różnorodnością klimatyczną. Na północy panuje klimat śródziemnomorski, z gorącym latem i łagodną zimą. W górach Atlas dominuje klimat kontynentalny – zimą spada tu śnieg, a latem temperatury są umiarkowane. Południe kraju to już pustynny, saharyjski klimat – ekstremalnie gorący za dnia i chłodny nocą. Ta geograficzna mozaika sprawia, że w ciągu jednego dnia można jeździć na nartach w górach i podziwiać zachód słońca na grzbiecie wielbłąda na pustyni.
FAUNA
Różnorodność przyrody idzie w parze z klimatem. W górach Atlas żyją makaki magoty – jedyne dziko żyjące małpy w Afryce Północnej. Na pustyniach spotkamy fenki, czyli lisy z charakterystycznymi dużymi uszami. Park Narodowy Toubkal, obejmujący najwyższy szczyt Afryki Północnej – Dżabal Tubkal (4167 m n.p.m.), to ostoja dzikich ptaków i rzadkich gatunków roślin. Maroko, mimo że nie słynie z dużych ssaków, oferuje niezwykłe możliwości obserwacji unikalnej fauny i flory.
KUCHNIA
Marokańska kuchnia to poezja smaków. Dominują w niej intensywne przyprawy: kumin, szafran, kolendra, imbir i cynamon. Sztandarowym daniem jest tajine – potrawa duszona w glinianym naczyniu, podawana z warzywami i mięsem. Kuskus, najczęściej jedzony w piątki, stanowi podstawę wielu posiłków. Harira to gęsta zupa z soczewicą, pomidorami i ciecierzycą, popularna szczególnie podczas Ramadanu. Na deser warto spróbować słodkich chebakii i ciastek z daktylami. Marokańska herbata miętowa to nie tylko napój – to rytuał gościnności. Aromatyczna, słodka i mocna, jest symbolem kultury i serdeczności Marokańczyków.
MIEJSCA WARTE ODWIEDZENIA
Marrakesz - czerwone serce Maroka
Marrakesz to miasto żyjące w rytmie bębnów, zapachów przypraw i gwaru targowisk. Centralnym punktem jest plac Dżamaa al-Fina, który wieczorami zmienia się w ogromną scenę ulicznego życia. Otaczająca go medyna to prawdziwy labirynt wąskich uliczek pełnych suków, rzemieślników i meczetów. Marrakesz oferuje także piękne ogrody, pałace i muzea – to miejsce, w którym historia i nowoczesność spotykają się na każdym kroku.
Szafszawan - niebieska perła w górach Rif
To spokojne miasteczko wyróżnia się intensywnie niebieskimi fasadami budynków. Niebieski kolor, według miejscowych wierzeń, odstrasza komary i symbolizuje niebo. Szafszawan to idealne miejsce na relaksujący spacer, fotograficzne wyprawy i eksplorację pobliskich górskich szlaków.
Fez - duchowa stolica Maroka
Fez to serce duchowe i intelektualne kraju. Jego medyna – największa strefa wolna od samochodów na świecie – skrywa starożytne szkoły koraniczne, tradycyjne garbarnie oraz najstarszy istniejący uniwersytet świata – Al-Karawijjin. To miasto żyje zgodnie z rytmem historii, pełne zabytków i rzemieślniczych warsztatów działających nieprzerwanie od setek lat.
Ogrody Majorelle - oaza spokoju
Te niezwykłe ogrody w Marrakeszu stworzone przez francuskiego malarza Jacquesa Majorelle’a, a później odnowione przez Yves’a Saint Laurenta, to zielony azyl pełen egzotycznych roślin. Intensywny błękit elewacji i stawów kontrastuje z zielenią palm i kaktusów, tworząc magiczną przestrzeń, w której można odpocząć od miejskiego zgiełku.
Ksar Ait Ben Haddou - pustynna forteca z gliny
To najlepiej zachowany ksar (warowna osada) w Maroku, wpisany na listę UNESCO. Zbudowany z czerwonej gliny kompleks przypomina filmową scenografię – i rzeczywiście był plenerem dla wielu produkcji, w tym „Gladiatora” i „Gry o Tron”. Jego bajkowy wygląd o zachodzie słońca zapiera dech w piersiach.
CIEKAWOSTKI
1. Maroko nigdy nie było częścią Imperium Osmańskiego, w przeciwieństwie do wielu innych krajów arabskich.
2. Marokańczycy mówią dialektem arabskim znanym jako Darija. Jest to mieszanka języków arabskich, berberyjskich i europejskich.
3. Niebieskie ściany w Szafszawan mają odstraszać owady i przypominać o duchowości.
4. Odmówienie wypicia herbaty miętowej może zostać uznane za nieuprzejmość – to symbol gościnności i przyjaźni.
5. Maroko to jedyne miejsce na świecie, gdzie naturalnie rośnie drzewo arganowe – z jego owoców pozyskiwany jest cenny olej arganowy, wykorzystywany w kosmetyce i kuchni.
6. W marokańskich górach można jeździć na nartach – ośrodki takie jak Oukaimeden przyciągają miłośników zimowych sportów.
Źródła:
https://paczka-wiedzy.pl/maroko-ciekawostki/
https://ciekawostki.com.pl/ciekawostki-o-maroko
https://dziendobry.tvn.pl/podroze/swiat/atrakcje-w-maroko-co-warto-zobaczyc-ciekawostki-da297789-ls5346247
https://fajnepodroze.pl/informacje-historia-maroko/
https://pl.m.wikipedia.org/wiki/Maroko