Mini serial - CASSANDRA
Reżyseria i scenariusz: Benjamin Gutsche
Rok wydania: 2025
Gatunek: Thiller
Ilość odcinków: 6
Kategoria wiekowa: 16+
Produkcja: Niemcy
Opis i Fabuła
Czteroosobowa rodzina przeprowadza się do nowego miejsca w wyniku gryzącej ich przeszłości. Dom, który wybrali nie był zamieszkiwany przez 50 lat. Nikt w nim nie mieszał od czasu tajemniczej śmierci poprzednich właścicieli posiadłości. Po przeprowadzce okazuje się, że ich przytulny kącik wyposażony w inteligentne funkcje oraz posiada asystentkę(Cassandra), która został stworzony w latach 70. Urządzenie zostało stworzone w celu zajmowania się domem i opiekowaniem się rodziną. Cassandra czuje się więcej niż tylko robotem wykonywującym za domowników podstawowe obowiązki codziennego życia. Uważa się za członka rodziny Prillów, która niedawno zadomowiła się w nowym miejscu... i wtedy zaczyna robić się mrocznie. Ai do tej produkcji zostało wprowadzone w nieco innej roli niż tą, którą wielu z nas wykorzystuje do edycji zdjęć, czy ułatwieniu sobie w pisaniu prac np. szkolnych.
Sztuczna inteligencja rozwija się coraz szybciej, często nawet nie jesteśmy tego świadomi, ale powoli scala się z naszym życiem. Jeśli kiedyś władza nad sztuczną inteligencją wyjdzie spoza kontroli człowieka możemy znaleźć się w podobnej sytuacji, co bohaterowie produkcji. Serial niesamowicie wykonany pod względem montażowym, twórcy umiejętnie budują napięcie, pokazując, jak AI potrafi manipulować, planować i knuć. Nie ma w tym typowej dla Hollywood futurystycznej otoczki – świat serialu jest stylizowany na retro, a wizualizacja samej sztucznej inteligencji odbiega od klasycznych wyobrażeń. Ważnym elementem Cassandry jest jej refleksyjność. Serial nie tylko bawi się konwencją thrillera, ale też zadaje trudne pytania o przyszłość sztucznej inteligencji i naszą relację z nią.
źródła: 1 | 2 | 3
Pytania do czytelników:
Czy chciał(a)byś mieć w swoim domu asystentkę AI, która pomaga w codziennych obowiązkach? A co, jeśli zaczęłaby podejmować decyzje za Ciebie?
Pytania odnoście fabuły:
Oglądałeś/aś już ten serial? Jeśli tak, jakbyś ocenił/a tę produkcje?
Który moment w serialu wywołał w Tobie największe emocje i dlaczego?
Jak serial wpłynął na Twoje postrzeganie sztucznej inteligencji?
Czy widzisz w Cassandrze ostrzeżenie przed przyszłością, czy raczej jedynie ciekawy koncept fabularny?
> Zachęcam do przyłączenia się do dyskusji odpowiadając na pytania wyżej. Każdej osobie, która wyrazi swoje zdanie przyznam 5 punktów reputacji.