Skocz do zawartości
Konkurs MCFarma - Minecraft Edycja 1 ×
MISS & MISTER | WIOSNA 2024 ♥ ×
EVENT Kobiety vs Mężczyźni ×
[KONKURS] Znajdź pisanki! ×

Zablokowane [Odpracowanie ostrzeżenia] Recenzja książki "Ferdydurke" - "Gniot" czy jednak udana powieść?


Borowik

Rekomendowane odpowiedzi

RECKSIAZKI.png

KqtXLIY.png.023bea70848b9399a3a1266b086a6570.png.689672ac5b80cac9d4db58d111aab35a.png.58810867a22fe90a0aff26a0a215746e.png.4c520551cbfe65149a87f7ca2d6007b0.png

 

Wstęp

 

W tej recenzji wezmę pod lupę książkę Witolda Gombrowicza, która jest oznaczona gwiazdką jako materiał do matury. Tak jak sam tytuł mówi jest to powieść "Ferdydurke", której głównym bohaterem jest Józio, ale do tego przejdziemy później. Witold Gombrowicz ukazuje pewne motywy o których wspomnę później, a także odwołuje się do "formy", czyli ciekawego zjawiska w tamtych latach, gdy pojawiały się różne nurty kulturowe, to on postanowił zrezygnować z aktualnie obowiązujących w tamtych czasach reguł artystycznych, a mowa o "Dwudziestoleciu międzywojennym". Gombrowicz akurat jeszcze zdążył wydać tą powieść przed wybuchem II wojny światowej, ponieważ jej pierwsze wydanie ukazało się w 1937 roku, kiedy w III Rzeszy nienawiść do Żydów rosła, a niestety dobitnie udowodniła to "Noc kryształowa". Wracając już do samego Gombrowicza, czyli awangardzisty, który jednak poszedł w "swoim" kierunku.

 

O czym jest ta powieść?

 

Jej głównym bohaterem jest Józio, czyli trzydziestolatek, który nie może się "odnaleźć" w życiu mimo tego, że napisał książkę, a także pracował już nad drugą i nagle przyszedł do niego stary nauczyciel, który go kiedyś uczył, a mianowicie mowa o Profesorze Pimko. Postanowił go zabrać do szkoły, bo czuł, że jednak jeszcze nie dorósł i wręcz go "porwał" do niej. Później pojawiają się tam różne sytuacje, na przykład pojedynek na miny Miętusa i Syfona, gdzie później ten pierwszy z bohaterów został zgwałcony przez drugiego bohatera z którym wygrał. Gwałtu na miny dokonał właśnie Syfon razem ze swoim kolegą. Również pojawiają się tam "akty seksualne", na przykład pensjonarka przystawiająca się do kilku mężczyzn lub na odwrót i sypiająca z tymi, którzy jej się podobają lub na odwrót. Powieść Gombrowicza jest przepełniona groteskami, czyli elementami sprzecznymi, na przykład "porwanie" Józia, czyli trzydziestoletniego mężczyzny do szkoły przez Profesora Pimko. Główny bohater trafia do szóstej klasy szkoły podstawowej, więc tutaj mamy na pewno element sprzeczny.

 

Jak zrozumieć powieść pt. "Ferdydurke"?

 

Powieść ta dzieli się na trzy części przedstawiające zmagania głównego bohatera z problemem formy. Pierwsza część opisuje historie przemiany trzydziestoletniego ucznia, pisarza. Druga część przedstawia zmagania Józia z urokiem "nowoczesnej" pensjonarki w domu inżynierostwa młodziaków. Trzecia część przenosi czytelników do ziemiańskiego dworku wujostwa Hurleckich i przedstawia fascynacie Józia chłopcem.

W powieści pojawiają się słowa klucze ułatwiające jej zrozumienie:

a) gęba - maska, narzucanie drugiemu człowiekowi lub nakładanie mu fałszywej maski,

b) łydka - stanowi ona symbol w powieści biologicznej siły, witalności, a także nowoczesności,

c) pupa, upupianie - oznacza w powieści wpędzanie kogoś w sytuacjom podległości, niedojrzałości, udziecinniania,

d) kupa - oznacza w powieści chaos powstały przez to, na przykład szkolnego nie może wytrzymać narzuconych narzuconych przez społeczeństwo form.

 

Okładka powieści pt. "Ferdydurke"

 

okladka_ferdydurke.jpg

 

Dane odnośnie tego tytułu

 

Pierwsze wydanie: październik 1937

Autor: Witold Gombrowicz

Język: polski

Miejsce wydania: Warszawa

Wydawca: Towarzystwo Wydawnicze „Rój”

Typ utworu: powieść

Gatunki: Powieść, Humor, Literatura piękna

 

Końcowa ocena

 

Powiem tak:

 

Ferdydurke.png

 

To praktycznie chyba na pewno norma, jeżeli chodzi o tego typu opinie, które oscylują w tych granicach, lecz są takie, które na serio mają już zdecydowanie wyższe opinie wśród użytkowników, aczkolwiek to tylko oceny i mogę stwierdzić, że chyba na pewno rzadko się nimi posługuje, ale są takie wypadki, gdzie oceny danej osoby, czy nawet idąc w stronę kierunku różnych rzeczy twierdzę, że chyba na pewno oceny odzwierciedlają opinie odnośnie danej osoby, czy nawet oceny tych różnych rzeczy. Lektury szkolne zazwyczaj oscylują w takich opiniach jak powyżej na zrzucie ekranu przedstawiając jako przykład powieść pt. "Ferdydurke", lecz nie zawsze tak jest.

 

Co prawda jej nie czytałem, ponieważ staram się "lecieć" na streszczeniach szczegółowych i na ekranizacjach. W tym przypadku również też tak było, ale chyba na pewno nie przeczytałem całego streszczenia szczegółowego, a także nie obejrzałem całego filmu. Świadczy to o tym, że trochę przy tym zasypiałem, lecz były momenty ciekawe i humorystyczne, na przykład reakcja Profesora Pimko i "porwanie" Józia oczywiście w sensie pozytywnym do szkoły podstawowej. Wiadomo same prawdziwe i upozorowane porwania w realnym życiu zdecydowanie potępiam, ponieważ jest to przestępstwo, a także nie wyobrażam sobie jak można porwać danego człowieka w celu wyłudzenia okupu, czy też zrobienia krzywdy danej osobie lub też w innych celach i grożenie przy tym utratą zdrowia lub życia danej osobie, ale niestety chyba na pewno zdecydowanie częściej u porywaczy przewija się słowo "życie" w kontekście grożenia drugiej osobie, która została porwana na serio, a nie przy upozorowaniu tego porwania. Taki przestępca grozi danej osobie, która została porwana chyba na pewno zdecydowanie najczęściej utratą życia, ale wracając już do samego podsumowania powieści pt. "Ferdydurke". Dam ocenę 4/10 ze względu na przedstawione powyżej sytuacje, na przykład nawet z samą pensjonariuszką nawet było w mojej opinii ciekawie.

Ta powieść to moim zdaniem "gniot", ale zawyżyłem swoją ocenę ze względu na pewne sytuacje, które przedstawiłem wyżej.

Ocena: 4/10

 

Nie będę was zachęcał do czytania tej powieści lub obejrzenia jej ekranizacji.

Sami zdecydujcie po przeczytaniu tej recenzji co chcecie zrobić!

 

KqtXLIY.png.023bea70848b9399a3a1266b086a6570.png.689672ac5b80cac9d4db58d111aab35a.png.58810867a22fe90a0aff26a0a215746e.png.4c520551cbfe65149a87f7ca2d6007b0.png

 

Pozdrawiam

@ empi^(

 

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie