CSowicze.pl - Sieć serwerów Counter-Strike. Serwery forum CS 1.6 i CS:GO
Skocz do zawartości

Zablokowane [Czy wiesz, że...] Najciekawsze miejsca w Polsce to?


empi^(
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

indeks.png

a9ZIXZa.png.e536bb80078a19daf6b097ffd8b2f840.png.0e5288ba307def5d4409db0f2fe3945d.png.dae448df80f38cee3ff403094bef5352.png

Wstęp

 

Hej,

Tym razem postaram Wam się zdradzić miejsca, które są jednymi z najciekawszych w Polsce i uważam, że warto je odwiedzić. Jak wiadomo Polska to kraj, w którym bardzo dużo się działo i przez lata byliśmy poniewierani przez różne kraje, ale również ze starych czasów uchowały się miejsca, do których ludzie lubią wracać. Kiedy dana osoba zwiedzi jedno miejsce, to później ma ochotę wrócić i odwiedzić je ponownie. Myślę, że spora grupa ludzi tak ma, zresztą nawet odpuszczając tą kwestię można stwierdzić również, że ludzie z innych państw często zaglądają do naszego kraju, aby zobaczyć jedną lub kilka atrakcji w Polsce.

Może nasz kraj nie jest zbytnio wybierany, jeżeli chodzi o kwestie gospodarcze, w tym zarobkowe, ale pod względem turystycznym nie jesteśmy wcale najgorsi i w tym artykule przedstawię Wam różne aspekty naszego pięknego kraju pod względem najciekawszych miejsc. Zaprezentuje Wam sześć miejsc, które warto zwiedzić na terytorium naszego kraju.

Zapraszam do czytania!

 

Najważniejsze informacje o Polsce

 

Polska, a mianowicie Rzeczpospolita jest państwem unitarnym, które leży w Europie Środkowej. Nasz kraj położony jest między Morzem Bałtyckim na północy, a także górami, które leżą na południu (Karpaty, a także Sudety), w przeważającej części w dorzeczu Wisły i Odry.

Polska graniczy z siedmioma państwami o poszczególnych nazwach:

 • Rosja,
 • Niemcy,
 • Litwa,
 • Słowacja,
 • Czechy,
 • Ukraina,
 • Białoruś.

Inne ważne dane:

 • Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 696 km².
 • Zamieszkana przez około 38 000 000 ludzi.
 • Podzielona jest na 16 województw.
 • Stolicą Polski jest Warszawa.
 • Największą polską aglomeracją policentryczną jest konurbacja górnośląska.
 • Polska jest krajem jednolitym etnicznie, a mianowicie 97% ludności deklaruje narodowość polską.
 • Pierwszą historycznie potwierdzoną datą opisującą dzieje Polski jest rok 966, gdy książę Mieszko I, władca obszarów mieszczących się współcześnie w większości w granicach Polski, przyjął chrzest.
 • Rzeczpospolita przestała istnieć w wyniku III rozbioru, w 1795, kiedy to jej terytorium podzielone zostało między Prusy, Rosję i Austrię.
 • Po 123 latach, pod koniec I wojny światowej, w 1918, Polska odzyskała niepodległość.
 • 1 września 1939 atakiem Niemiec na Polskę rozpoczęła się II wojna światowa, zaś 17 września 1939 nastąpiła agresja ZSRR . Wobec tego w październiku 1939 całe terytorium kraju znalazło się pod okupacją niemiecką i sowiecką.
 • W 1945 roku nastąpiło zakończenie II wojny światowej.
 • Do 1989 roku w Polsce panował komunizm, a następnie nastąpiły w tym samym roku obrady Okrągłego Stołu i zmieniono ustrój na demokrację.
 • W 1999 roku Polska wstąpiła do NATO.
 • W 2004 roku Polska wstąpiła do Unii Europejskiej.

 

W końcu nadszedł ten czas, kiedy przejdziemy do samego sedna tego artykułu, czyli do przedstawienia najciekawszych miejsc w Polsce. Myślę, że taki wstęp i podstawowe informacje o naszym kraju będą idealnym dodatkiem do tego, żeby zapełnić cały artykuł przedstawiający ciekawe miejsca. Podstawowe informacje czytelnikowi pomogą przypomnieć sobie różne fakty z poszczególnych dat, a także innych różnych rzeczy odnośnie naszego kraju.

 

Wieża Widokowa Cergowa

 

Nad niepozornym miasteczkiem Dukla w Beskidzie Niskim wznosi się trzywierzchołkowa góra Cergowa. Od niedawna szczyt ma do zaoferowania niebagatelny widok na okolicę, a to za sprawą nowej wieży widokowej. Całość spaceru zajmie Wam dosłownie dwie godziny. Przepięknie bywa tutaj wiosną, gdy las czaruje zielonym, bukowym kolorytem, a aromatu spacerowi dodaje intensywnie pachnący czosnek niedźwiedzi. Trasa jest bardzo przyjemna, choć mało widokowa, ale i tak warto! Panorama dostępna z wieży, przy sprzyjających warunkach, pozwala dojrzeć nawet Tatry, które są odległe o ponad 110 km w linii prostej.

 

DSC_6187.jpg

 

DSC_6317.jpg

 

Woliński Park Narodowy

 

Woliński Park Narodowy został utworzony w 1960 roku i obejmuje ochroną część największej polskiej wyspy, która nosi nazwę Wolin.

Szczególne walory Parku to:

 • najpiękniejszy odcinek polskiego wybrzeża klifowego,
 • dobrze zachowane lasy bukowe,
 • unikalna - wyspiarska delta Świny,
 • przybrzeżny pas wód Bałtyku.

Do roku 1996 Park zajmował powierzchnię 4691 ha, kiedy to udało się włączyć w jego granice obszar 1 mili morskiej wód przybrzeżnych Bałtyku, archipelag wysp we wstecznej delcie Świny wraz z otaczającymi je wodami Zalewu Szczecińskiego. Od tego momentu Woliński Park Narodowy stał się pierwszym w Polsce parkiem morskim. Obecna powierzchnia Parku wynosi 10937 ha, w tym ekosystemy leśne zajmują 4648,53 ha, ekosystemy wodne 4681,41 ha i ekosystemy lądowe nieleśne 1607,46 ha. Ochroną ścisłą objęto obszary o łącznej powierzchni 498,72 ha.

 

ogolnie.jpg

 

ogolnie2.jpg

 

Dolina Warty

 

Warta, trzecia pod względem długości rzeka w Polsce, jest prawym dopływem Odry. Źródła rzeki znajdują się na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Warta przepływa przez Częstochowę, Koło, Poznań, Gorzów Wielkopolski i Kostrzyn nad Odrą, gdzie uchodzi do Odry. Na terenie województwa wielkopolskiego tworzy malowniczy Poznański Przełom Warty - odcinek dolnej Warty o długości 45 km, który oddziela Wysoczyznę Poznańską od Gnieźnieńskiej. Przełom ten powstał na skutek przekształcenia rynny polodowcowej w dolinę rzeczną z terasami. Przez setki lat Warta była wykorzystywana do przewożenia towarów drogą sródlądową. Jeszcze na początku XX w. rozwijał się tu rzeczny transport zboża do Berlina. Port w Poznaniu cały czas tętnił życiem, budowano magazyny i spichlerze. Jednak po zniszczeniach drugiej wojny światowej gospodarcza rola rzeki zmalała prawie do zera.

 

Koło_-_dolina_Warty.jpg

 

760af276ee6f9b46d3f3a54c804b7c7d_XL.jpg

 

Sandomierz

 

Sandomierz jest bez wątpienia jednym z najpiękniejszych miast w Polsce. Malowniczo położony na siedmiu wzgórzach nad Wisłą kusi licznymi atrakcjami. Tutejszy rynek uznawany jest za jeden z najpiękniejszych w kraju. XIV-wieczny ratusz z renesansową attyką otacza 30 zabytkowych kamienic. Przez ten rynek jeździ na rowerze "Ojciec Mateusz" z popularnego serialu. Stare miasto najlepiej obejrzeć z punktu widokowego w Bramie Opatowskiej. Warto zajrzeć do kolegiaty, kościoła św. Jakuba, Domu Długosza oraz Collegium Gostomianum - jednej z najstarszych szkół średnich w Polsce. W zachowanej części zamku mieści się muzeum. Pod starym miastem przebiega podziemna trasa turystyczna, natomiast do wycieczek zachęcają wąwozy lessowe w okolicach miasta.

 

5d381489b10ab.jpg

 

dji-0719-125434.JPG

 

Bory Tucholskie

 

Park Narodowy Borów Tucholskich to jeden z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Stworzony w 1996 r. w centralnej części Zaborskiego Parku Krajobrazowego. Obejmuje zwarty, niemal bezludny kompleks borów rosnących po wschodniej stronie rynny charzykowskiej. W jego granicach znalazły się piękne i czyste jeziora, rzeka Brda, największe skupisko wydm śródlądowych (sandrów) na Równinie Tucholskiej. Wielki Bór stanowił niegdyś naturalny "bufor" ochronny między Pomorzem a Kujawami, później między Polską a państwem zakonnym, to też władzą zwierzchnim tych państw nie zależało na wspieraniu osadnictwa na tym obszarze.

 

Jezioro_Żabinek_fragment_Wdecki_PK_01.07.10_p.jpg

 

bory-tucholskie-rowerem.png

 

Żuławy Wiślane

 

Żuławy Wiślane nazywane są często "małą Holandią", gdyż większa ich część leży poniżej poziomu morza. Na zachód od wsi Raczki Elbląskie znajduje się najniżej położony punkt w Polsce (1,8 m p.p.m). Żuławy przyciągają swoim niezwykłym krajobrazem i licznymi punktami znajdującymi się pod poziomem morza, a także licznymi atrakcjami. W pamięć zapadają liczące kilkaset lat wiejskie kościółki, zabytkowe holenderskie zagrody, stare domy podcieniowe, zapomniane cmentarze menonitów, a także niewielkie, pamiętające czasy holenderskich osadników wioski, takie jak Drewnica, Tujsk, Żuławki.

 

unnamed.jpg

 

zulawy-field-2355262_1920.jpg

 

Podsumowanie

 

Można byłoby wymieniać wiele miejsc, aczkolwiek chciałem Wam przedstawić te, które są warte większej uwagi, a także wiele osób poleca je zwiedzić. Myślę, że tym pozytywnym akcentem można zakończyć ten artykuł.

Mam nadzieję, że czytało Wam się przyjemnie.

a9ZIXZa.png.e536bb80078a19daf6b097ffd8b2f840.png.0e5288ba307def5d4409db0f2fe3945d.png.dae448df80f38cee3ff403094bef5352.png

Źródła:

Onet

Hasające Zające

Wikipedia
Internet

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mrs.Fuksiara

Ja to i tak chce jechać na polskie malediwy😂🥰 

Spoczko praca, coś ciekawego można się dowiedziec 😁

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to teraz my zrobmy atak na ruskich i powiekszajmy swoją potęgę :kappa: Nawet mamy tutaj użytkownika który mógłby poprowadzić tą akcje xD 

 

a tak na poważnie

 

Piękny kraj, piękna historia, szkoda niektórych terenów których nie udało nam się odzyskać aczkolwiek trzeba się cieszyć tym co mamy. 

image.png

b_350_20_5a6c3e_383f2d_d2e1b5_2e3226.png

spacer.png

Precyzja odpowiedzi zależy od precyzji zadanego pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 20.07.2021 o 21:42, empi^( napisał:

Bory Tucholskie

 

Ojjj, tak, zdecydowanie polecam Bory Tucholskie, mieszkam w samym sercu Borów Tucholskich i naprawdę nigdzie drugiego, takiego miejsca na ziemi nie znajdziecie! :D 

 

Artykuł był bardzo ciekawy, Sandomierz kojarzy mi się tylko z Ojcem Mateuszem, ale pomińmy ten fakt. XD Wszystkie miejsca są bardzo ciekawe i na pewno warte uwagi oraz odwiedzenia! :D <3 

piekne.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

sygna.png.578a8aac197e6986e32fb654f07a6899.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

chodnikowy wilk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 21.07.2021 o 08:16, Mrs.Fuksiara napisał:

Ja to i tak chce jechać na polskie malediwy😂🥰 

 

@ Mrs.Fuksiara Jak będziesz się wybierać odezwij się ! 

 

 

Super praca byłem w paru miejscach z wymienionych, lecz niektórymi nowymi zachęciłaś mnie do odwiedzenia.

Serce dla ciebie!

"Jest jedno słowo, którym wszyscy powinniśmy kierować się jak regułą - wzjameność."

 

 

sygna.jpg.e79868fcd3ae1bac67bdb11f48c518b4.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 • Gość zmienił tytuł na [Czy wiesz, że...] Najciekawsze miejsca w Polsce to?
 • Gość usunał z polecanych temat
 • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
 • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie