CSowicze.pl - Sieć serwerów Counter-Strike. Serwery forum CS 1.6 i CS:GO
Skocz do zawartości

Zablokowane [Artykuł] Toksyczne Relacje —


Klusia
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

 

eqe1.png.486ffeb7f5c0230822470fcc7e5a0968.png

Każdy marzy o tym, aby w jego życiu pojawiały się same dobre, przynoszące korzyści znajomości — takie, w których trudno o jakąkolwiek kłótnie, zgrzyty czy inne przepychanki słowne. Wydaje mi się jednak, że pomimo tego, że zdarzają się sytuacje, w których taką „bratnią duszę” odnajdziemy, to w historii każdego z nas chociaż raz przewinęła się osoba, którą przyszło nam określić mianem „toksycznej".

 

205659011_484297719498938_3474238434522909704_nfull.jpg.b908dbac08081de56575f2bd42208279.jpg

 


— O co chodzi z tą toksycznością? —
Zacznijmy od tego z czym w ogóle kojarzy Ci się "toksyczność". Jednym może kojarzyć się z jadem jakiegoś nad wyraz jadowitego węża, który po ukąszeniu wszystkie zawarte w sobie toksyny wstrzykuje w nasz organizm, co wpływa na nas czasem i śmiertelnie, a drugim może kojarzyć się z jakąś toksyczną substancją żrącą, która podczas wycieku np. na Naszą skórę wyżera jej cząstkę, zostawiając na nas swój ślad, którego trudno się później pozbyć. Tak samo wygląda to z ludźmi, gdy poznajemy osobę, która jest toksyczna zazwyczaj tego na początku nie dostrzegamy, jednak gdy już to dostrzeżemy to dobrze jest porozmawiać poważnie z tą osobą lub zacząć ograniczać z nią kontakt.

 

friends1.jpg.9d7d10876ceefe864d03c9951e54c60c.jpg

— Toksyczność w przyjaźni —

Toksyczne relacje mogą obejmować dowolny obszar relacji międzyludzkich. Jednym z nich jest przyjaźń. W przypadku tej relacji najczęstszą trucizną wydają się plotki i kpiny ze strony tzw. przyjaciół. Jednak jad może nie być widoczny z zewnątrz. Chyba każdy miał w życiu sytuację, w której przyjaciel wykorzystał nas, nadużył naszej cierpliwości lub gdy nasi przyjaciele po prostu obrażali nas bez powodu czy też byli bardzo zazdrośni o poznawanie nowych ludzi przez nas i zaprzyjaźnianie się z nimi. Można to usprawiedliwić tym, że troszczą się o nas i nie chcą być odkładani na bok, ale we wszystkim, też w przyjaźni, są pewne limity. Wszyscy mamy nadzieję, że bliscy nam ludzie będą nas wspierać i otaczać dobrym słowem. Każdy ma nieco inne rozumienie, ale kryje się za nimi to, że wszyscy mamy nadzieję, że ta relacja przyniesie nam satysfakcję oraz pozytywne doświadczenia. Relacja z przyjaciółmi to więź emocjonalna, która opiera się na wzajemnej interakcji. Jak rozpoznać czy przyjaźń jest toksyczna? Toksyczna przyjaźń zaczyna się wówczas, gdy przynajmniej jedna ze stron na siłę utrzymuje kontakt, czuje się niedoceniana, wyczerpana, a przyjaźni towarzyszą negatywne emocje. Dlatego, jeśli podczas lub po spotkaniu z przyjacielem czujemy się przyzwyczajeni, zirytowani lub po prostu smutni, powinniśmy zastanowić się, czy stało się coś złego i czy ta przyjaźń jest warta poświęcenia.

 

tumblr_nffo34wiJI1tmvmt7o1_400.jpg.32aa4dd88ecb9da15618bb1f1657ac14.jpg

— Toksyczność w miłości —

W miłości wygląda to ciupkę inaczej niż w przypadku wyżej wspomnianej przyjaźni. Nadmierna zazdrość, obwinianie, ciągła uraza, brak szacunku — to kilka cech, które mogą charakteryzować związki toksyczne. Wydaje się, że każdy z nas miał do czynienia z przynajmniej jednym z nich. Na przykład, gdy spotykasz się z przyjaciółmi, druga połowa wysyła ci dziwne wiadomości SMS, które wydają się być pisane w nerwach. Kiedy zapomnimy o ważnym dniu, jakim jest rocznica, kiedy ponosimy odpowiedzialność, by pozbyć się uporczywych wymagań i obwiniania nas, pojawia się też toksyczna miłość. W intymnych związkach jesteśmy szczególnie narażeni na toksyny, ponieważ te relacje mają dla nas największe znaczenie i wiążą się z największymi emocjami. Więc jaki jest toksyczny związek? To relacja, która niszczy nas od środka. Będąc w takim związku wydaje nam się, że kochamy na zabój, a z drugiej strony nienawidzimy drugiej osoby, gdy tak się dzieje to jak najszybciej szukamy sposobu na ucieczkę. Podsumowując.. związek toksyczny to taki, od którego bardzo chcielibyśmy uciec, aczkolwiek z drugiej strony coś nam na to nie pozwala. Dlaczego, więc tkwimy w takim związku? Jest to szczególnie trudne pytanie. Można powiedzieć, że polega to na tym, że jesteśmy uwięzieni w tej relacji głównie dlatego, że nie możemy się jej pozbyć. Sama myśl o tym, że druga połowa może być z innymi ludźmi, wprowadza nas w panikę i wzbudza różne spekulacje na ten temat. Dochodząc do punktu krytycznego, rozstajemy się, po czym nasz partner wraca, obiecuje poprawę i błaga o wybaczenie, wtedy na ogół ulegamy. W toksycznym związku szczególnie dotykają nas silne uczucia i ekstremalna świadomość przywiązania emocjonalnego. Możemy przyznać, że nie możemy już żyć z tym człowiekiem, ale jednocześnie go kochamy. Nie jest łatwo pozbyć się tej niewoli. Czasem zostajemy w takim związku latami mając nadzieję, że w końcu coś się zmieni. Kiedy jesteśmy wystarczająco dojrzali, aby zdecydować się na zerwanie, toksyczny związek może się skończyć.

 

love-749677_640.jpg.d0043c0abd1189fa1b916cbe7342a8e4.jpg

— Toksyczność w rodzinie —

Oj tak, żeby nie było tak kolorowo to z toksycznymi zachowaniami mamy też styczność u własnej rodziny — często u rodziców, czego jako małe, nierozumiejące do końca świata dzieci, nie dostrzegamy. Kiedy mamy do czynienia z zachowaniami toksycznymi u rodziców? Np. wtedy, gdy któreś z nich zaczyna czytać nasz pamiętnik (kiedyś niektórzy z nas takie prowadzili, nie ma co się oszukiwać), a także czytając Nasze SMS-y czy kontrolując nas na każdym możliwym kroku. Toksyczni rodzice często stosują tak zwane ataki pasywne. Nazwa wzięła się stąd, że w przeciwieństwie do ataków biernych nie ma to nic wspólnego z ciałem. Gdy dziecko popełni błąd lub nie postępuje zgodnie z życzeniem rodziców, nie krzyczą ani nie podnoszą ręki, ale za to reagują cicho i chłodno emocjonalnie, co może wywołać u dziecka poczucie winy, stres i lęk, rodzic zakłada, że dziecko zrozumie, co zrobiło źle i samo stwierdzi jak to naprawić. Ten wzór może zostać wyryty w psychice młodego człowieka, co sprawi, że w przyszłości będzie zachowywał się podobnie jak jego rodzina. Na koniec powiem jeszcze, że w nietoksycznej relacji rodzinnej wygląda to tak, że dziecko nie jest przesadnie oceniane, rodzice liczą się z tym co czuje ich dziecko oraz liczy się z jego zdaniem, w toksycznej relacji jest to zupełnie odwrotne.

 

3-kraje-w-ktorych-nawet-dzis-mozecie-spotkac-niewolnikow-miliony-zyja-w-niewoli.jpg.d2ed978ea34c48eb83293997e37ab1fd.jpg

— Dlaczego warto odsunąć się od takich osób? —

Od takich osób warto się odsunąć, chociażby dlatego, że nas ograniczają. Spójrz na to z tej strony, że takie osoby są naprawdę bardzo dociekliwe i ciekawskie i z pełną premedytacją namieszają w Twoich innych znajomościach. Czy jest to warte zachodu? Moim zdaniem nie. Ponadto podtrzymywanie kontaktu z taką osobą nie wpływa pozytywnie na Twoje zdrowie psychiczne, bardziej Cię wyniszcza, wyjada. Jeśli masz taką możliwość odsuń się od takiej osoby, jeśli jednak masz poczucie, że nie możesz sobie sam/sama z tym poradzić skonsultuj się ze specjalistą — psychologiem. Mimo, że może wydawać Ci się, że to głupie, to ta osoba z zewnątrz pomoże Ci otworzyć umysł i jakoś zabić te wszystkie myśli, a w rezultacie sam/sama poczujesz się lepiej powoli niwelując myśli o osobie, która dotychczas Cię niszczyła na tle psychicznym.

 

Poniżej macie ilustrację z 6 czynnikami określającymi zdrową relację.

zdrowarelacja.jpg.bb166fe4a52a57e5a7db6045403e72b6.jpg

 

Ps. Z filmów o toksycznych relacjach międzyludzkich polecam film "Zaginiona Dziewczyna" (Gone Girl, 2014, reż. David Fincher). :)

 

Źródła:

klik

klik

oraz wiedza własna

piekne.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

sygna.png.578a8aac197e6986e32fb654f07a6899.png

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

chodnikowy wilk

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mrs.Fuksiara

Przeczytałam do końca! 
Jest to świetny artykuł ukazujący toksyczne relacje międzyludzkie, uwielbiam czytać takie rzeczy. 
Pięknie super, byle więcej <3 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie wydaje się banalnie proste usuniecie z zycia kogos w kim mi cos nie pasuje, czy to toksyczna osoba czy nie. 

image.png

b_350_20_5a6c3e_383f2d_d2e1b5_2e3226.png

spacer.png

Precyzja odpowiedzi zależy od precyzji zadanego pytania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie