Skocz do zawartości
Konkurs MCFarma - Minecraft Edycja 1 ×
MISS & MISTER | WIOSNA 2024 ♥ ×
EVENT Kobiety vs Mężczyźni ×
[KONKURS] Znajdź pisanki! ×

Zablokowane Tylko dla odważnych!


Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Żużel

 

 

spacer.png

 

 

Sport żużlowy (ang. motorcycle speedway) - to wyścigi motocyklowe na torach przypominających swoim kształtem owal. Sport ten jest popularny głównie w krajach Europejskich, w szczególności w Polsce, Wielkiej Brytanii, Dani oraz Szwecji. 

 

 

Jak to się zaczęło?

 

 

Nieregularne wyścigi na motocyklach drogowych na torach kolarskich, trawie bądź na torach do wyścigów chartów początkiem XX wieku zapoczątkowały rozwinięcie tego sportu. Za pierwsze zawody żużla, początkowo nazywanego ang. dirt-trackiem, uważa się zawody motocyklowe na torze do wyścigów kłusaków w Australii 15 grudnia 1923r. Od tego momentu zaczęto regularną organizację zawodów. Pomysł dirt-tracku trafił do Europy i pierwsze zawody na nawierzchni żużlowej (czemu zawdzięcza się nazwę sportu) rozegrano 25 czerwca 1927 roku w Manchesterze, po których powstała pierwsza regularna liga żużlowa - British Elite League. Od 1929r. brytyjskie pismo The Star zaczęło organizować cykl indywidualnych turniejów co zapoczątkowało indywidualne mistrzostwa świata które jako pierwszy w 1936 wygrał Australijczyk Lionel van Praag.


 

Co na to Polska? 

 

Okres narodzin żużlowego szaleństwa w Polsce jest ciężki do określenia. Sport ten zaczął zdobywać popularność w momencie, gdy Polski nie było na mapach Europy i świata, czyli w momencie zaborów. Pierwsze udokumentowane zawody motocyklowe zorganizowało Warszawskie Towarzystwo Cyklistów na obiekcie przeznaczonym do wyścigów kolarskich. Były one idealną promocją dla powstającego sportu żużlowego. Przygotowanie toru polegało na pokryciu go mieszaniną gliny oraz przepalonego węgla. Zawody organizowane były dwa razy  w tygodniu dla każdego, kto posiadał motocykl, został zaakceptowany przez głosowanie oraz opłacał na bieżąco składkę członkowską (był to wówczas sport dla wyższych sfer mieszczaństwa warszawskiego). Z biegiem czasu oraz odzyskaniu przez Polskę niepodległości coraz więcej osób z innych miast zaczęło brać udział w zawodach. Pierwszy tor żużlowy w Polsce powstał w Mysłowicach w 1930 roku, liczył 800m długości i 40m szerokości. Pierwsze rozegrane zawody miały miejsce w dniu otwarciu toru  13 października 1930 roku. 

 

spacer.png


 

Na czym polega ten sport?


 

Zawodnicy ścigają się w tzw. biegach, których liczba jest zależna od rodzaju zawodów (indywidualne - min. 20 biegów, mecz ligowy 2 drużyn - 15 biegów, pary - 21 biegów). Jeden bieg to okrążenie toru przez zawodnika cztery razy, zaczynając startem wspólnym spod taśmy startowej, jadąc "w lewo" czyli w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Motocykle żużlowe są specjalnie skonstruowane- m.in. nie posiadają skrzyni biegów i hamulców. Dodatkowo muszę spełniać wymogi takie jak: układ wydechowy odpowiadający przepisom FIM, mogą być używane tylne opony dowolnej marki i typu, mające ważne pozwolenia na użytkowanie przez FIM na dany rok, jednak niedozwolone jest ich modyfikowanie oraz podgrzewanie, naprawianie kierownic z lekkich stopów poprzez spawanie jest zabronione, nie wolno stosować tytanu w silniku ani podwoziu motocykla, waga sprzętu nie może być mniejsza niż 7 kg  oraz (w większości zawodów) motocykl musi być wyposażony w deflektor.


 

Wygrana czy przegrana? Oto jest pytanie. 

 

 

Formy zawodów są różne - indywidualne, parami lub drużynami. Obsada biegu ustalana jest na podstawie tabeli biegowej. W klasycznym żużlu za zwycięstwo w biegu zawodnik otrzymuje 3 punkty, za drugie miejsce 2 punkty, za trzecie jest to jeden punkt natomiast za dotarcie na mety jako ostatni bądź nieukończenia wyścigu (defekt sprzętu, wykluczenie albo upadek) jest jednoznaczne z brakiem punktów. Punkty zawodników danej drużyny są sumowane i jak to zazwyczaj bywa - kto ma więcej punktów ten wygrywa. Indywidualne zawody natomiast charakteryzują się tym, że każdy zawodnik spotyka się z jednokrotnie z każdym innym zawodnikiem w czterech bądź pięciu wyścigach. Rezultat każdego biegu decyduje o obsadzie kolejnych wyścigów - najsłabsi odpadają a najlepsi walczą w finale o zwycięstwo.

 

 

spacer.png

 

 

To, czego misiaczki nie lubią najbardziej (chyba, że spotka to przeciwną drużynę) 

 

 

Jak to w życiu bywa, nie może być za łatwo. Zwodnicy mogą zostać wykluczeni przez sędziego z wyścigu w przypadku złamania regulaminu. Jednymi z poszkodowanych mogą być spóźnialscy którzy przekroczą dozwolony czas 2 minut od włączenia pomarańczowego światła. Dodatkowo ukarany będzie zawodnik, który w wyniku upadku spowoduje przerwanie wyścigu. Wykluczenie jest stosowane również w momencie: dotknięcia taśmy startowej po zapaleniu się zielonego światła (falstart), spowodowania upadku drugiego zawodnika, zdublowania zawodnika który znajduje się jeszcze na poprzednim okrążeniu, przejechania wewnętrznej krawędzi toru obydwoma kołami, użycia nieregulaminowego sprzętu oraz niesportowego zachowania. Wykluczony zawodnik nie może wziąć udziału w powtórce biegu -wyścig odbywa się w niepełnym składzie. W przypadku turniejów indywidualnych oraz w niektórych ligach, w tym obecnie w Polsce (w niektórych przypadkach) na tor może wyjechać zawodnik rezerwowy.

 

 

spacer.png


 

Przemyślenia autora

 

 

Polecam każdemu wybrać się na stadion żużlowy chociażby raz w życiu. Emocje (zwłaszcza, kiedy kocha się swoją drużynę) są nieziemskie i niezapomniane. Każda wygrana, każda walka o wygraną pozycję do końca czwartego okrążenia, każdy upadek daje niesamowite przeżycia. Osobiście sama nie wiedziałam czym ludzie się szczycą dopóki sama pierwszy raz nie poszłam na stadion - zupełna różnica niż czytanie artykułu czy oglądanie zawodów na ekranie. Mam nadzieję, że chociaż troszkę wzbudziłam w was zainteresowania tym sportem. 

 

 

spacer.png

 

Pozdrawiam! Wierna kibicka Unii Tarnów ! :serce.niebieskie:

 

 

źródełko:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Sport_żużlowy

Edytowane przez RudaWrednaBaba
zapominalstwo

spacer.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Mrs.Fuksiara

Nie jestem fanką żużlu, aczkolwiek zawsze jak gdzieś coś leci to paczam! 
Świetny artykulik! 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość poleca ten temat

Uwielbiam cię za ten artykuł. Również polecam się kiedyś wybrać na mecz żużlowy. Jest to sport bardzo emocjonujący. Ja pierwszy raz na żużel poszedłem jak miałem może 6 lat i już wtedy było to dla mnie ciekawe. Teraz chodzę na każdy mecz lokalnej drużyny, a w tym roku planuję się też w końcu wybrać na Grand Prix w Toruniu :D

 

A tak poza tym

JM, ULTNJPK

"When my time comes, forget the wrong that I’ve done. Help me leave behind some reasons to be missed."

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

21 godzin temu, RudaWrednaBaba napisał:

Wierna kibicka Unii Tarnów 

 

UNIA TARNÓW TO NIE JEST POLSKI KLUB! :DDD a tak na serio ciekawy artykuł plusik dla ciebie :D 

AppropriateGregariousIndianringneckparak FocusedGrandioseDaddylonglegs-size_restr

 

028d3837c9bcd49dfb89d04bec291f06.gif

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy artykuł :) aż sobie przypomniałam parę rzeczy, kiedyś jeździłam oglądać bo moja rodzina ma przeszłość z żużlem, teraz jakoś chęci zniknęły :P
Pozdrawiam ROW Rybnik :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gość usunał z polecanych temat
  • Gość zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie