Skocz do zawartości
Konkurs MCFarma - Minecraft Edycja 1 ×
JailMMA ×

Zablokowane Ciekawostki ze świata samochodów ciężarówych - nowy MAN


Rekomendowane odpowiedzi

W poniedziałkowy wieczór mieliśmy okazję zobaczyć całą odmłodzoną rodzinę MAN Truck Generation. Ku zaskoczeniu wszystkich, oprócz flagowego TGX, MAN zaprezentował całą gamę samochodów ciężarowych począwszy od segmentu lekkich ciężarówek po najcięższe: transport długodystansowy - MAN TGX; branża budowlana, zastosowania specjalne - MAN TGS; podwozia MAN TGM; dystrybucja - MAN TGL.

Znalezione obrazy dla zapytania: man tgx 2020

 

 

Podczas gdy nabywcy samochodów osobowych patrzą, przede wszystkim, na cenę, wygląd i kolor pojazdu, firmy transportowe zwracają uwagę na całkowity koszt użytkowania samochodu tzw. TCO. Nowy MAN obiecuje obniżkę tych kosztów, co daje mocne oręże przewoźnikom w konkurencyjności na rynku usług przewozowych. MAN obiecuje znaczną obniżkę kosztów użytkowania, co nie tylko jest zasługą lepszej aerodynamiki, lecz wielu rozwiązań związanych z usługami posprzedażnymi. Większa integracja z serwisem (MAN ServiceCare) ma na celu optymalizację przeglądów i całkowitą eliminację niezaplanowanych przestojów. Możliwe usterki mają zostać rozpoznane, zanim staną się problemem na drodze. Skanowanie funkcji pojazdu odbywa się w czasie rzeczywistym, bez konieczności manualnego sczytywania danych pojazdu. Za komunikację odpowiada RIO-Box, który znajduje się w każdym pojeździe, nawet w dostawczym modelu TGE.
Okresy wymiany oleju zostały wydłużone do 140 000 kilometrów, a filtr cząstek stałych ma wytrzymać przebieg nawet do 800 000 km. Usprawniona architektura elektroniki to m.in. mniej połączeń wtykowych w wiązkach kablowych. Zmniejsza to podatność na błędy i oszczędza koszty naprawy.

 

Nowy-MAN%20TGX_wyswietlacz.jpg

Nieodzownym elementem współczesnej techniki jest cyfryzacja. Nowe funkcjonalności zmieniają sposób użytkowania pojazdu. Cyfrowe rozwiązania mają na celu pomoc dla osiągnięcia bardziej wydajnego stylu jazdy, ale również większego bezpieczeństwa.
Nowością są między innymi: asystent skrętu z radarem, asystent powrotu pasa (LRA) oraz asystent zmiany pasa, który monitoruje boczne obszary po lewej i prawej stronie pasa ciężarówki od 50 km/h. Tempomat GPS EfficientCruise również otrzymał ulepszenia. System może teraz uwzględniać w swoich obliczeniach zakręty, ronda, zjazdy i ograniczenia prędkości. Dziwi jednak, że pomimo silnej presji społecznej asystent skrętu nie jest w standardowym wyposażeniu.

Producent zapowiada jeszcze niższe zużycie paliwa, a przyczyną tego, oprócz stylu jazdy kierowcy, mają być nowe jednostki napędowe wraz ze zmienionym oprogramowaniem skrzyń biegów. Modele TGX i TGS napędza jednostka napędowa D26, która jest znana z samochodów sprzedawanych od września ub. roku. 12,4-litrowy silnik przeszedł intensywną modernizację, został uproszczony, dzięki czemu jest lżejszy o 70 kilogramów. Oprócz działań, takich jak poprawa aerodynamiki i zastosowanie nowych, długich przekładni zoptymalizowanych pod kątem tarcia osi tylnych, jednostka napędowa MAN jest ważnym elementem obniżenia zużycia paliwa. MAN obiecuje oszczędności paliwa nawet o 8 %. Nowy TGX, wg zapewnień producenta umożliwia o 300 kg większą ładowność.

Nowy-MAN-TGX_deska.jpg

 

Wydaje się, że najmniej zmieniło się na zewnątrz. Nie ma tu rewolucji w stylu Future Truck, ale nie sposób nie zauważyć powiewu nowości, choćby w postaci nowych reflektorów z ciekawym wzornictwem dziennych świateł LED. MAN oferuje w sumie osiem różnych kabin, przy czym warianty kabin GX, GM i GN mają najwięcej miejsca. W największej kabinie od tunelu do szyberdachu mamy, aż 2,07 m. Do wnętrza kabiny MAN TGX prowadzą trzy stopnie. Co rzuca się w oczy po otwarciu kabiny, to panel starowania umieszczony na wewnętrznej stronie drzwi. Przyciski mogą być dowolnie programowane dla najbardziej użytecznych dla kierowcy funkcji sterowanych bez konieczności wchodzenia do wewnątrz.

MAN-TGX-led.jpg

Nowością jest dostęp do niektórych funkcji pojazdu z poziomu aplikacji w telefonie. Aplikacja ma za zadanie wspomaganie czynności przed odjazdem poprzez predefiniowaną listę kontrolną. Jest też możliwość szybkiego i łatwego dokumentowania potencjalnych uszkodzeń pojazdu. Rejestrowanie czasu prowadzenia i odpoczynku. Cyfrowa instrukcja obsługi auta w formacie kieszonkowym. Łatwe szukanie serwisów MAN. Jest też funkcja zdalnego sterowania systemu multimedialnego MAN.

Nowy MAN TGX

 

 

 

Są to dopiero moje początki we wrzucaniu takowych informacji, także wszelkie uwagi przyjmę z wielką chęcią. Jestem ciekaw co sądzicie :). Pozdrawiam mordeczki ^^

9U61ktU.png

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Gangsta zablokował ten temat
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie